CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat ile Röportaj
 1.Öncelikle Mehmet POLAT kimdir?
1956 yılında Sivas’ta doğdu.
 İlk ve orta okulu Malatya’da, liseyi İstanbul’da bitirdi.
G.O.Paşa Yeni mahallede ikamet etmektedir.
Ticaretle uğraşmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.
Aktif politikaya 1987 yılında SHP üyesi olarak başladı.
1993’de CHP Gaziosmanpaşa ilçe Başkanlığı yaptı.
1995 CHP ve SHP bütünleşmesinden tekrar ilçe Başkanlığına seçildi.
1995 yılında CHP Gaziosmanpaşa ilçe Kongresinde aday oldu ve seçildi.
1998 yılında yapılan CHP Gaziosmanpaşa ilçe Kongresinde tekrar ilçe Başkanlığına seçildi.
1999 yılında genel seçimlerde Milletvekili adayı oldu.
2003 yılında CHP Gaziosmanpaşa ilçe Başkanlığına atandı.
2003 CHP Gaziosmanpaşa olağan Kongresinde ilçe Başkanlığına seçildi.
2004 yerel seçimlerde Bahçeşehir Belediye Başkanı adayı oldu.
2005 yılında tekrar CHP Gaziosmanpaşa ilçe Başkanlığına atandı
2005 yılında yapılan ilçe Kongresinde tekrar aday oldu ve seçildi hala görevini sürdürmektedir.
2007 yılında yapılan İlçe Kongresinde tekrar aday oldu ve İlçe Başkanlığı’na seçildi. Görevini 
29 mart 2009 da yapılacak yerel seçimlerde Gaziosmanpaşa birinci sıra belediye meclis 
üyeliği adayı oldu, seçildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde CHP Grup Yöneticiliği, Grup Sözcülüğü görevinde bulundu. Gaziosmanpaşa Belediyesinde Grup Başkanı Vekilliği görevinde bulundu. 2013 yılında tekrar CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığına getirildi. Halen İlçe Başkanlığı görevini sürdürmekte.
Gaziosmanpaşa da İlçe Başkanlığı yaptığı dönemlerde Gaziosmanpaşa da CHP’nin hiçbir meclis üyesi olmamasına rağmen Gaziosmanpaşa da Cumhuriyet Halk Partisi’ni en büyük Muhalefet Partisi olma özelliğine kavuşturdu. Görev yaptığı dönemlerde Refah Partisi, Fazilet Partisi ve şimdiki Akp Belediyeleri’nin yapmış olduğu yanlış ve hukuksuz uygulamalarına başkaldırdı, yargıya taşıdı, bir bölümünü durdurdu. Yeşil alan ve gerici şeriatçı örgütlenmesine karşı büyük bir mücadele verdi. Bu mücadele ulusal medyada, yazılı ve görsel basında önemli yer aldı. Bu yerlerin yeşil alan, okul alanı, irtica ve şeriat örgütlenmesini engelledi ve durdurdu. Hakkında açılan çeşitli tazminat ve ceza davalarının tümünü kazandı. Yaptığı çalışmalar bir takım kitaplarda da yer aldı. Kent muhalefeti’nin öncüleri arasına katıldı. Halk tipi bir siyasetçi.
2.Siyasete Girme Fikri Ne zaman Oluştu?
Siyasete Gençlik yıllarımda başladım. Türkiye’de düşünsel anlamda kendime uygun gördüğüm için, sorumluluk bilinciyle hareket ederek insanlara daha iyi hizmet sunabilmek, daha iyi bir gelecek sağlayabilmek, insan haklarının gerektiği şekilde uygulanabilmesi, emek, özgürlük ve demokrasi düzeninin oluşması için 1987 yılında SHP’ye üye olarak siyasete ilk adımımı attım.3. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Gaziosmanpaşa’daki vizyonunuz nedir?
CHP kuruluş felsefesi, amacı ve hedefi belli olan bir parti’dir. Her zaman emek, demokrasi, barış, sevgi ve saygı demiş, mazlumdan yana olmuş, haksızlığa baş kaldırmıştır. Bu düşünceleri içerisinde taşıyan partimizin hedefi, daha aydın, daha çağdaş, sorunlarını çözmüş,  eğitim sorunu olmayan bir Gaziosmanpaşa’dır, yani Gaziosmanpaşa İstanbul’un yıldızı parlayan ilçesi olacak. Fakat; İlçemizin şu an ki durumunu göz önünde bulunduracak olursak hayal ettiğimiz Gaziosmanpaşa’nın tam tersi bir tablo görmekteyiz. 
Bu tabloya birkaç örnek verecek olursak
Trafik sorunu hala devam ediyor,
Eğitim – Öğretim durumu çok iyi gözükmemekte,
Kentsel dönüşüm haksızlığı devam etmekte,
Gaziosmanpaşa’da gece ve gündüz fark etmeksizin can güvenliği tehlikeleri devam etmekte. 
4. Muhalefet çatı adayı nihayet açıkladı. Memnun musunuz?
Öncelikle Cumhurbaşkanının Halk tarafından seçilmesi, parlamento sistemi ile örtüşmüyor. Yani birçok yasal eksikleri var. Türkiye’de yaşayan farklı düşünce ve inançları, etnik – mezhepsel ayrılıkların tümünü bir arada tutan bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyaç vardır. Partimizin Yetkili kurulları Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nun Cumhurbaşkanı Adayı olması yönünde karar vermiştir. Çeşitli Siyasi Partiler de, Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nun yukarıda belirttiğimiz nitelikleri taşıdığına karar verdi. Biz de Gaziosmanpaşa’da Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nu destekliyor, çalışmalarımız tüm hızıyla sürdürüyoruz.

5.Son Olarak Okuyucularımıza Söylemek İstedikleriniz Nelerdir?
Öncelikle 11 Ay’ın Sultanı Ramazan Ayı’nın tüm İslam Alemi ve dünya’ya barış, huzur, dostluk, kardeşlik, saygı ve sevgi getirmesini dileriz. Fakat maalesef Ramazan ayı öncesinde Ortadoğu’da kardeş kanı dökülüyor, insanlar katlediliyor, Müslüman Müslüman’ı öldürüyor. İslam Coğrafyası içerisinde vahşet dolu bir savaş yaşanıyor. Bu durum hepimizi derinden yaralamakta ve üzmekte. Savaşların olmadığı, insanların ölmediği, barış ve sevginin egemen olduğu bir dünya diliyoruz. Başta İktidar Partisi ve Muhalefet Partileri olmak üzere tüm siyasi partiler dillerine dikkat ederek bu kötü gidişe mutlaka müdahale etmelidir. Bu Parti ayırmaksızın hepimizin görevidir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×