banner171

Hasta bakana bin 27 TL maaş

Evde engelli hastası olanlar için bakım parası ödeniyor. Rapor ile birlikte Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak yeterli. Temmuzda maaş miktarı bin 27 TL oldu.

Hasta bakana bin 27 TL maaş
 Devlet, evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara maaş desteği sağlıyor. Bu destek, memur maaşlarındaki artışla yükseldi.
DESTEK BİN 27 LİRAYA YÜKSELDİ
Destek tutarı bu yılın ilk yarısında 960 lira olarak uygulanıyordu. Memur maaşlarındaki yükselişle birlikte, evinde yüzde 50 raporu olan engelli yakınına ya da yaşlısına bakana ödenen aylık bin 27 liraya yükseldi.

Başkasının yardımı ve bakımı olmadan gündelik hayatını devam ettiremeyen yakınlarına bakanlar, bu parayı almaya hak kazanıyor.

Ödemeden yararlanmak için tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınması şart. Engelli Sağlık Kurulu raporunda engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olarak belirtilmesi, ayrıca 'ağır engelli' ibaresinin yer alması isteniyor. Eğer bu tür bir engelli yakınınız varsa onun akrabası olmanız, aynı evde yaşamanız ya da vasisi olmanız şartıyla bakım parası almaya hak kazanıyorsunuz.

GELİR DURUMLARINA BAKILIYOR
Sağlık raporuyla birlikte bakım ücreti alacak kişilerin gelir durumlarına da bakılıyor. Hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 3'te 2'sinden düşük olması şartı aranıyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 15:20

Gülsüm

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan BOR
Özcan BOR - 3 yıl Önce

şimdi benin kardeşim 173 raporu var şizofnern hasta ben vasi atandım ama ağır deyil bedensel deyil beysensel hasta sağ sola saldırıyo ben yokken hep ben başımdayım şu an çalişmıyorum kardeşime bakıyorum maaş almak istıyorum yardımcı olun

SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153