banner171

Haliç havadan da geçilecek: Eyüp-Pierre Lotii-Miniatürk arasına teleferik yapılacak

Haliç havadan da geçilecek: Eyüp-Pierre Lotii-Miniatürk arasına teleferik yapılacak

Haliç havadan da geçilecek: Eyüp-Pierre Lotii-Miniatürk arasına teleferik yapılacak
 Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Temmuz ayı meclis toplantılarında Eyüp-Pierre Loti -Miniatürk Teleferik Projesi’ne ilişkin 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Eyüp’ten önemli turizm noktalarından biri olan Pierre Loti’ye uzanan teleferik hattı 2005 yılında faaliyete geçmişti. Bu hattın da yenilenerek, bir diğer önemli turizm noktası olan Miniatürk’e kadar uzatılması için düğmeye basıldı.
TELEFERİK HALİÇ’İN ÜZERİNDEN GEÇİLECEK 
2 kilometre uzunluğunda ve 3 duraktan oluşacak Eyüp-Pierre Loti -Miniatürk Teleferik Hattı, Haliç vapur iskelesi yanındaki Eyüp istasyonundan başlayarak, önemli bir turistik merkez olan Pierre Loti Tepesi'ne ulaşıyor. Hattın devam ile Haliç'in üzerinden geçilerek başka önemli bir turistik merkez olan Miniatürk'e ulaşılacak.

ESKİ HAT YENİLENECEK 
Eyüp-Pierre Loti arasında çalışan eski teleferik hattı, hız ve taşıma kapasitesi düşük olduğundan dolayı kaldırılarak aynı güzergahta daha modern, hızlı ve taşıma kapasitesi yüksek yeni hat kurulacak.

1 SAATLİK SÜREDE 1 BİN 500 YOLCU TAŞINACAK
Eyüp ile Miniatürk arasındaki yolculuk süresini 7 dakikaya kadar düşürecek proje ile saatte bin 500 kişi taşınacak. Toplam uzunluğu 2 kilometre olan hat 8 kişilik kabinlerden oluşacak.

14 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK
İhale süreci devam eden projenin yapımına bu yıl içinde başlanması, yer tesliminden itibaren ise 14 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

EYÜP BELEDİYE BAŞKANI AYDIN: TURİZM VE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Eyüp’teki teleferik projesini değerlendiren Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Mevcut teleferik hattı yetmiyordu. Turizm ve ekonomiye müthiş katkısı olacak. Yabancı turist kadar, yerli turiste de hitap eden özel ve nezih bir yer olan Pierre Loti’de yeni hattın lsaatte 1500 yolcu taşıması planlanıyor. Eyüp büyüyor, Eyüp gelişiyor, Eyüp ilerliyor. Çalışmaların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

HALİÇ’TE TURİZME HEM HAVA HEM KARA DESTEĞİ
Haliç bölgesindeki turizm alanlarının gelişmesinin amaçlandığı teleferik projesinin yanı sıra, geçtiğimiz aylarda Haliç kıyısı boyunca tramvay hattı yapılması için karar verilmişti. Tramvay projesine göre, Eminönü’nden Alibeyköy’e uzanan sahil hattında tramvay güzergahı ve bisiklet yolları oluşturulacak. Teleferik Eyüp istasyonunda Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile entergre olacak.

İLGİLİ KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINACAK
Teleferiğin istasyon ve ayakları ile kot ve yükseklikleri içeren uygulama için gerekli kurumlardan izin alınması gerektiği ve uygulamanın ‘seyir teraslarını’ daraltmayacak şekilde hazırlanmasının altı çizildi. Öte yandan Haliç kıyısında taşıyıcı sistem yapılması durumunda İSKİ ve DSİ’den görüş alınması, teleferik güzergâhı için ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TEİAŞ’dan görüş alınmasının uygun olacağı belirtildi.

EYÜP – PİERRE LOTİ-MİNİATÜRK ARASI TELEFERİK HATTI 
İstasyonlar:  Eyüp, Pierre Loti ve Miniatürk 
Hattın uzunluğu:2 km
Entergransyon: Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile Eyüp İstasyonunda entegrasyon olacak
İlçeler:  Eyüp, Kağıthane
TELEFERİK ÖZELLİKLERİ;
- 8 kişilik oturaklı kabinlerden oluşan kabin tesis edilecek,
- Tek yönde 1500 kişi/saat yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.
 
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2016, 13:40

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153