banner171

3. Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik Festivali Başladı

3. Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik Festivali Başladı

3. Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik Festivali Başladı
 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen 3’üncü Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik festivali başladı. Spor ve sahne gösterileriyle şölen yerini andıran festivalde 3 gencin ürettiği uzaktan kumandalı tank büyük ilgi çekti.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik Festivali’nin açılışı yapıldı. Gaziosmanpaşa Belediye Bahçesi’nde düzenlenen festivalin açılışına Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, sporcular ve çok sayıda genç katıldı.

Bilim festivalinin gerçekleştiği alanda gençlerin ürettiği birbirinden ilginç projeler dikkat çekti. 3 gencin TÜBİTAK desteğiyle ürettikleri küçük tank büyük beğeni topladı. Geliştirdikleri yazılım üzerinden tankı yönlendiren gençler, festivalin ilgi odağı oldu. Bilimsel çalışmalarının sergilendiği alandaki elektrikle çalışan arabayı da vatandaşlar dikkatle inceledi.

FESTİVAL ALANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Meydana kurulan spor alanlarında ise kimi öğrenciler ok atışları yaparken kimileri de Başkan Usta’nın başlama atışını yapmasıyla basketbol oynadı. Sanat etkinlikleri kapsamında ise müzik dinletileri sunuldu, resimler serginledi.  Festivalde bilimsel faaliyetlerle üretmenin keyfinin yaşayan gençler, spor ve sanat faaliyetleriyle de doyasıya eğlendi. Çok sayıda öğrencinin bulunduğu festival alanı havadan drone ile görüntülendi. Çekilen görüntüler şölende yaşanan coşkuyu ortaya koydu.

“ÜRETTİKLERİ UZAKTAN KUMANDALI TANKLAR GERÇEKTEN MUHTEŞEM”

Öğrencilerin üreten bir yandan da sanatsal faaliyetlere katılan bireyler olmasının önemine dikkat çeken Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Gençlerimiz her alanda spor etkinliklerini ve yarışmaları sergileyecekler. 4 gün boyunca değişik okullardan öğrencilerimiz yeteneklerini ortaya koyarak ödül alacak noktaya kadar kendilerini taşıyorlar. Bilim fuarımızdaki gençlerimizin ortaya koyduğu eserler gerçekten muhteşem. Özellikle yeteneklerini ötesine geçerek özellikle 15 Temmuz’da masum insanlara kurşun sıkan o hainlere karşı kendi ürettikleri uzaktan kumandalı tanklar gerçekten muhteşem” ifadelerini kullandı.

“TANK KENDİ YAPMIŞ OLDUĞUM PROGRAMLA ÇALIŞIYOR”

Ürettikleri tankı geliştirerek daha büyük projelere imza atmak istediklerini dile getiren öğrenci Mertcan Özyurt, “ İnsansız uzaktan kumandalı tankı, 4,5 ay süren uğraşlar sonunda yaptık. Kendi yazmış olduğum android programla çalışıyor. Şu an içinde dört adet motor var. Daha büyük motorlar kullanarak daha hızlı, güvenli hale getirebiliriz. Şu an destek alıyoruz. TÜBİTAK sayesinde daha fazla destek verilirse daha da iyi yerlere gelebiliriz” dedi.

GENÇLER HER ALANDA YETENEKLERİNİ SERGİLİYOR

Gençlik Festivali; bilim, sanat ve spor olmak üzere 3 dalda gerçekleştiriliyor. Spor dalında, basketbol, voleybol, tekvando, karate, masa tenisi, badminton, kick boks, güreş, okçuluk ve muay thai müsabakalarında milli sporcular ile amatör sporcular beraber yarışıyor. Sanat branşı kapsamında çeşitli oyunlar gençler tarafından sahnelenirken, halk oyunları, resim sergileri, seramik boyama çalışmaları, tezhip ve ebru yapılıyor. Bilim alanında genç mucitlerin yarıştığı bilimsel yarışmalar düzenleniyor. Oyunlarda ve yarışmalarda dereceye girenler, kupa ve madalya ile ödüllendiriliyor. 4 gün boyunca devam edecek olan festivalin finali, 14 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00’de Resul Dindar’ın gerçekleştireceği açıkhava konseri ile sona erecek.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 16:04

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153