banner171

Çanakkale Ruhu Gaziosmanpaşa Meydanı`nda Yeniden Canlandırıldı

Tarihe altın harflerle kazınan kahramanlık destanımız Çanakkale Savaşı, 103’üncü yıl dönümünde Gaziosmanpaşa’da hazırlanan dev platoda yeniden yaşatıldı. Gerçeğini aratmayan gösterilerde duygusal anlar yaşandı.

Çanakkale Ruhu Gaziosmanpaşa Meydanı`nda Yeniden Canlandırıldı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, dünya tarihinin seyrini değiştiren 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü dolayısıyla özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Gaziosmanpaşa Hükümet Konağı önünde yaklaşık bin metrekarelik bir alana kurulan dev platoda Çanakkale savaşının öne çıkan kahraman isimleri ve savaş anı canlandırıldı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın yanı sıra ilçe protokolü ve vatandaşlar sergilenen oyuna büyük ilgi gösterdi.

Platoda sahnelenen ve Çanakkale Savaşı’nda 57. Alay’ın gösterdiği kahramanca mücadelenin canlandırıldığı gösteriyi seyreden vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Savaş dönemini yansıtan kıyafetleri ve silahlarıyla askerler, mevziler ve topların bulunduğu platoda ayrıca Çanakkale Şehitliği’ne de yer verildi. Gerçeğini aratmayan oyun drone ile havadan da görüntülendi.

“AYNI RUHU GELECEK NESİLLERE TAŞIYACAĞIZ”

Vatandaşlarla beraber dev platoda sahnelenen oyunu seyreden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Çanakkale ruhu hakkında konuştu. Bu ruhun çocuklarla birlikte gelecek nesillere aktarılmasının gerektiğini ifade eden Başkan Usta, “103 yıl sonra Çanakkale ruhunu yeniden canlandırmak istedik. Tabi ki millet olarak biz bunu 15 Temmuz’da tüm dünyaya gösterdik. Ama bu ruhu çocuklarla, öğrencilerle beraber bin yıl ileriye taşımak zorundayız. 15 Temmuz’da gösterdik şimdi Afrin’de gösteriyoruz. Çanakkale ruhu Arabıyla, Çerkeziyle, Kürdüyle, Lazıyla bir millet olarak tarih destanıdır. Biz o ruhla bugünlere geldik. Unutmadık ve unutturmayacağız. Aynı ruhu çocuklarımızla beraber gelecek nesillere taşıyacağız” dedi. Oyunu izleyen vatandaşlar da sahnelenen savaşın gerçeğinden farksız olduğunu ve çok duygulandıklarını söyledi.

GÖSTERİ GÜNDE 3 DEFA SERGİLENİYOR

Platformdaki tiyatro oyunu 16-17-18 Mart tarihlerinde saat 10.00, 14.00 ve 16.00 olmak üzere günde 3 defa sergilenecek. Gösteriyi izlemeye gelen vatandaşlara Çanakkale Savaşı’nda askerlerimizin karavanası olan buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikram ediliyor. Tiyatro oyuncularının canlandırdığı oyunda savaşın en şiddetli anlarında Türk askerinin ve yaralı askerleri cephede tedavi etmeye çalışan hemşire kadınların hangi şartlar altında olduğu da anlatılıyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 11:55

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153