banner171

Gaziosmanpaşa Ödüllere Doyamadı!

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği “Geri Dönüşüm Malzemelerinden Çanta Yapımı” projesiyle ödüle layık görüldü.

Gaziosmanpaşa Ödüllere Doyamadı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında belediyelerin başarılı sıfır atık projeleri ödüllendirildi. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleşen ödül töreninde Gaziosmanpaşa Belediyesi “Geri Dönüşüm Malzemelerinden Çanta Yapımı” projesiyle ödül aldı. 

“SIFIR ATIĞIN BİR YAŞAM FELSEFESİ OLMASI ÖNEMLİ”

Projenin hikayesini anlatan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ”Atık kağıtlardan, ambalaj kağıtlarından toplayıp bir araya getirdiğimiz, bayan çantası olarak ürettiğimiz geri dönüşüm çantasının ödülünü aldık. Hizmetimiz 2 yıldır devam ediyoruz. Patentini aldık. Kursiyerlere hem meslek öğretiliyor hem ticaretini yapmaları sağlanıyor. Atıkları dönüşüme kazandırarak değer üretilen bir proje. Gaziosmanpaşa halkı adına aldık. Sıfır atık projesinin kavram olarak yaygınlaşması için bu projeyi önemsiyoruz. Sıfır atığın bir yaşam felsefesi olması önemli. Ülke genelinde yayılması düşüncesiyle projelerimize devam edeceğiz. Belediye çöpleri toplayan, sorumluluğu en çok olan kurumlar. Çöpler az toplansın geri dönüşüme, ekonomiye katkı olsun diye sıfır atığı önemsiyoruz. En büyük paydaşların belediyeler olduğunu düşünüyorum. Atıksız bir doğada coğrafyada yaşamayı önceliyoruz” dedi.

ÜRETİLEN ÇANTALARIN ÜNÜ, ÜLKE SINIRLARINI DA AŞTI

Sıfır atık projesi kapsamında yürütülen bu çalışma sayesinde hem ekosistem hem de ekonomiye katkı sağlandı. Proje kapsamında eğitim alan kadınlar ürettikleri çantaları kullanmanın yanı sıra Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından açılan 2 adet el sanatları satış ofislerinde de satışlarını yaparak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Hem sıfır atık projesine katkı sağlayan hem ekonomik getirisi olan proje için hazırlanan çantaların bir eşi benzeri olmadığı için yurt içi ve yurt dışında da çok talep görüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 17:56

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153