banner171

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞTU

Gaziosmanpaşa Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında imzalanan protokolle, üniversiteye 25 yıllığına bir okul binası tahsis edildi. YTÜ’nün Gaziosmanpaşa kampüsünde Sürekli Eğitim Merkezi ve Uygulamalı Mühendislik Fakültesi açarak eğitim vereceği açıklandı.

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞTU

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ilçenin daha iyi ve üst düzey bir eğitime kavuşması amacıyla yaptığı yatırımlar ve çalışmalar sonuç verdi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın ilçenin üniversitelere ev sahipliği yapması ve bir ‘üniversiteler merkezi’ olmasına yönelik çalışmaları sonucunda ilçede ilk kez bir devlet üniversitesi eğitim verecek. Başkan Usta’nın YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucu hayata geçirilen işbirliğiyle YTÜ kendisine 25 yıllığına tahsis edilen okul binası hizmete girdi. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nce yürütülen ortak çalışma sonucu imzalanacak protokolle üniversiteye bir okul binası tahsis edilmesine yönelik imza töreni bugün Gaziosmanpaşa Beşyol mevkiinde bulunan okul binasında yapıldı. İmza törenine Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kaymakam Yaşar Karadeniz, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, AK Parti İlçe Başkanı Av. Şahin Pirdal, YTÜ Rektör Yardımcıları ve öğretim üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.   

Törende konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçe halkına verdikleri sözü tutarak Gaziosmanpaşa’da bir üniversitenin eğitime başlamasını sağladıklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Gaziosmanpaşa’ya yeni bir üniversite kazandırmanın vatandaşlara olumlu yansımaları olacağına dikkat çeken Başkan Usta, “YTÜ’nün bir biriminin Gaziosmanpaşa’da sizlere hizmet vermesi için bu imza merasimindeyiz. İnşallah ilçemizde bir ilk adım olarak bunu başlatıyoruz. Bundan sonra başka fakültelerimizi, başka üniversitelerimizi de ilçemize getirmek üzere bu çalışmaları bütün gücümüzle devam ettirmiş olalım. Bu binamız eğitim amaçlı yapılmış bir binaydı. İlçemizde bir üniversite olması, özellikle de Yıldız Teknik Üniversitesi gibi İstanbul’un yıldızının burada parlaması bizim için anlam doluydu. Tabi ki burada verilecek dersler önemli çünkü sadece üniversite eğitimi vermek maksadıyla burası faaliyete geçmiyor. Üniversitemizle özellikle istihdam konusunda olmak üzere birçok işbirliği yapacağız” ifadelerini kullandı.

REKTÖR YÜKSEK: GAZİOSMANPAŞA’YA YENİ BİR ÜNİVERSİTE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. İsmail Yüksek ise, “Biz Yıldız Teknik Üniversitesi olarak bugün önemli bir işe imza atıyoruz. Gaziosmanpaşa’ya yeni bir üniversite kazandırmak istiyoruz. Belediye Başkanımız, büyük emeklerle oluşturduğu bu binayı sorgusuz bir şekilde YTÜ’nün kullanımına tahsis etmek için bize müracaat ettiğinde, dedik ki biz bunu kısa bir süre alalım olgunlaştıralım ve Gaziosmanpaşa’ya bir üniversite olarak yeniden devredelim. Bu süre 25 sene gibi görünüyor ama biz bunu 5-10 yıl içinde inşallah yaparız. Değişik fakültelerle, birimlerle bir üniversite haline getiririz. Ülkemizde onlarca üniversite açıldığında birçok kesimden tepki çıkmıştı ‘bu kadar üniversiteye gerek var mı’ şeklinde. Ancak gelinen noktada Anadolu’nun her kentinde üniversiteler hızlı bir şekilde büyüdü ve eğitim sistemine katkı sağlamaya başladı” şeklinde konuştu. Rektör Yüksek, hizmete girecek olan binada halka yönelik olarak Sürekli Eğitim Merkezi’nin kurslarının verileceğini ve bunun ilçenin yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Rektör Yüksek ayrıca binada Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin de eğitim alacağını, 2-3 yıllık bir zaman diliminde ise Uygulamalı Mühendislik eğitimi verecek bir fakültenin hizmet vermesini planladıklarını belirtti. 

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar Karadeniz ise ilçede eğitim kalitesinin iyi bir düzeyde olduğuna vurgu yaparak tek eksik olan bir üniversite olduğunu, bu eksiğin de YTÜ’nün ilçeye gelmesi ve yeni yatırımlarla kapanacağına inandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. İsmail Yüksek düzenlenen törenle hazırlanan protokolü imzaladı. Daha sonra protokol üyeleri, YTÜ’ye tahsis edilen hizmet binasında incelemelerde bulundu.

25 YILLIK PROTOKOL İMZALANDI

YTÜ’ye 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen Gaziosmanpaşa Beşyol mevkiindeki okul binasının içinde 24 adet derslik, 3 adet laboratuvar, 1 adet bilgisayar laboratuarı ve spor salonu bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 18:12

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153