banner171

Uluslararası Yeşil Mahalle Gaziosmanpaşa'da Kuruluyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin Uluslararası Yeşil Mahalle sertifikasına aday, Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi “We Haliç” görücüye çıktı.

Uluslararası Yeşil Mahalle Gaziosmanpaşa'da Kuruluyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin, daha modern, daha konforlu, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Gaziosmanpaşa oluşturmayı hedeflediği, Türkiye’nin ilk master planlı kentsel dönüşüm projesi olan “We Haliç” görücüye çıktı. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin bir Master Plan dâhilinde gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmaları çok önemli bir aşamaya geldi. Sıradan bir dönüşüm projesi olmayan “We Haliç” İstanbul’un merkezinde olan konumu ile Pierre Lotti, Tarihi Yarımada ve Haliç’e hâkim manzarasıyla dikkat çekiyor. Eski İstanbul evleri “Bizce Yaşam” mottosuyla hayat bulan proje, Osmanlı mimarisiyle günümüz detaylarını birleştiren bir tasarımla Eski İstanbul evlerinin ruhunu yaşatıyor.

 ‘’ULUSLARARASI YEŞİL MAHALLE GAZİOSMANPAŞA’DA KURULUYOR’’

2 yıl süren çalışmalarla tüm ilçenin Master Planı çıkartılmasının ardından Uluslararası Yeşil Mahalle Sertifika adayı olan “We Haliç” projesi büyük hızla devam ederken Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tanıtımı yapıldı. Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Yanmaz'ın yanı sıra birçok katılımcıyla gerçekleşti.

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin  en büyük Kentsel Dönüşüm projesi olduğu belirtilen ve Gaziosmanpaşa halkını güvenli, sağlıklı ve modern konutlara kavuşturmayı hedefleyen projenin içinde okul, yurt, park ve yeşil alan, bulvar ve pek çok sosyal donatı alanı bulunuyor. Öte yandan bu alanda akademik kariyere sahip Kentsel Dönüşüm Uzamanı olan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın gözetimi altında yürütülen ve her detayın titizlikle düşünüldüğü projenin en dikkat çekici yönü konutların Uluslararası Yeşil Mahalle standartlarına uygun (LEED-ND ve LEED GOLD) olması.

 ‘‘ŞEHRİN DEĞİŞMESİNE ÖNCÜLÜK YAPACAK BİR PROJE’’

Bölgede 400 tane gecekondu bulunduğunu ve tüm hak sahiplerinin bu bölgede yaşama imkânı olacağını belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ‘‘Bu projemiz ilçemize, mahallemize, o bölgemize bir güzellik katacak. Bu dönüşüm çalışmaları başladığından beri ısrarla hak sahiplerine de söylediğimiz; bu dönüşüm projesiyle şehrimizin değişmesine öncülük yapmaktı. Bu zamana kadar halkımız bize inanılmaz bir destek ve sabır gösterdi. Bu projenin hayata kavuşmasıyla bundan sonra yapacağımız projelerin de önünü açmış olacağız’’ dedi.

‘‘KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANI’NA SAHİP BİR PROJE’’

Master Planının öneminden bahseden Başkan Usta, ‘’Biz 2014 yılından itibaren ilçemize ait bir Kentsel Dönüşüm Master Planı yaptık. Çünkü bölgemizde riskli alan miktarı çok yüksekti. 18 bölgemizde dönüşüm çalışması planlanmıştı, bunların bütüncül bir planla yapılmasının doğru olduğunu düşünerek bir vizyon planı sonrasında da Kentsel Dönüşüm Master Planı yaptık. Artık planlarla uğraşmıyoruz, bu yapmış olduğumuz planlara bağlı kalmak suretiyle kentsel dönüşüm bölgelerini yatırıma dönüştürmekle uğraşıyoruz. Bu onlardan yalnızca bir tanesi, böyle 18 bölgemiz var. 5 bölgemizde daha çalışmaları başlattık. Biz yaptığımız tüm çalışmalarda bu master plana bağlı kalarak dönüşüm alanlarımızı kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz’’ diye konuştu.

‘‘ZEMİN ALTINA GÖMÜLEN OTOPARK SAYESİNDE 23 BİN METREKAREYE TEKABÜL EDEN YEŞİL ALAN OLUŞUYOR ’’

Her projede yeşil alan ve donatı alanlarının kat kat arttırıldığını ifade eden Başkan Usta, ‘‘Örneğin bu projede toplam donatı alanı, okul, cami, yurt, yaklaşık 10 bin metrekare oturum alanı, aktif ve pasif yeşil alan donatımı ise 23 bin metrekareye tekabül ediyor. Yani bir bağımsız birime ortalama 20 metre karenin üzerinde yeşil alan düşüyor. Bu çok önemli çünkü insanlar artık İstanbul’da konuta bağımlı ve hapsedilmiş olarak yaşamak zorunda kaldı. İnsanların en azından yaşadığı bölgelerde nefes alabileceği, dolaşabileceği ailesi ve çoluk çocuğuyla birlikte oturabileceği böyle yeşil alan oluşturmayı önemsiyoruz. Genellikle toplu site türü projelerde alan olsa bile otoparklar alanı işgal ediyor ve yeşil alan park kullanımına imkân kalmıyor. Bu projeyle birlikte tamamen otoparkı zemin altına gömüyoruz ve yeşil alan gibi diğer kullanım alanlarını aktif olarak kullanabiliyoruz’’ ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 10:44

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153