Geleneksel tıbbın günümüz mimarı:Ahmet Maranki ile Röportaj
 Tarih 23 Kasım Pazar, yer Topkapı ASKON binası.  Davet üzerine katıldığım bir programda Prof. Dr. Ahmet Maranki hocamın “Sağlıklı yaşam” konferansını da izleme fırsatı buldum. 

Birçok konu da haklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü günümüzün temel sorunlarının başında doğru ve sağlıklı beslenmede toplum olarak zafiyetlerimizin olduğu bir kesin.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, hayatın her alanında olgunluğa erişmiş günümüz lokman hekiminin, tarihten gelenle günümüz bilimini harmanlayarak ürettiği, içine bir tutam sevgi katarak insanlığa sunduğu “Hizmet hapı” üreticisi sanki. 

Program sonun da kendisine GPHaber okurları için röportaj yapma talebimizi ilettiğimde olur cevabı alınca dinleme cihazımızın record düğmesine basıyoruz.

Bitkilerin ve Kozmik bilimin efendisi Prof. Dr. Ahmet Maranki ile yaptığımız söyleşiyi takdimimizdir. Sağlık olsun diye… 

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının nedenleri nelerdir?

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının en büyük nedeni yediğimiz gıdalardan başlayarak uzun bir süreçten bahsedebiliriz. GDO'lu gıdalar, gübreler, çevre faktörleri, antibiyotik-ağrı kesicilerin doğru kullanılmaması, insanın belirli dönemlerde “riyazat” yani “Beden Temizliği ve Arınma Yapmamasının da etkisi büyüktür. Yılda bir defada olsa kendinize bir hafta ayırarak, ayın hareketlerine göre beden temizliği yapmalısınız.

Kaynaktan gelen suyu kullanmamız gerektiğini belirtiyorsunuz ama bu özellikle şehir hayatında neredeyse imkânsız. Tükettiğimiz sularda plastik şişe ve damacanalarda oluyor. İçtiğimiz sularda neye dikkat etmeliyiz?


İnsanlar çevreyi kirlettiler. Bunların başında “zehir” saçan deterjanlar, temizlik ve hijyen malzemeleri gelmektedir. Suyu kirletiyor, havayı kirletiyor, insanı hasta etmeye yetiyor. Ayrıca şehir sularının çoğuna “klor v.b.” maddeler konuluyor. Bunlar içtiğimiz suları kirletmek için sebeplerden birisidir. Üstüne üstlük insanların büyük şehirlerde tükettiği sular “plastik” şişelere konuluyor. Oysa plastik şişelerin üzerinde dünya sağlık örgütünün belirttiği pH değerleri yazılmış. Büyük ihtimalle bu oran suyun plastiğe girmeden önceki halidir. Lakin plastiğin kötü enerjisi suyu kirletmeye yetiyor da artıyor... Biz kesinlikle hazır sular yerine, şehir şebeke suyunu öneriyoruz. Bunun doğru olduğunu eczanelerden alacağınız pH çubuğuyla da kendiniz test edebilirsiniz. Su arıtma cihazlarını da önermiyoruz.

Sağlık sektöründe kimyasal ilaçlar ile doğal bitkiler arasındaki denklem nelerdir?

Sağlık sektöründe kullanılan antibiyotikler onlarca çeşit hastalığa kullanılmaktadır. Yani onlarca çeşit tek ilaç kullanılıyor. Avrupa'da kişi başına en çok antibiyotik ve ağrı kesicinin de ülkemizde kullanıldığı istatistikleri bizlerin daha da dikkatli olmamız gerektiğinin işareti değil mi? Çünkü antibiyotik ağrı kesmek için kullanılmaz. Ağrı kesiciler kullanmak yerine, vücudumuzdaki bazı noktalara masajlar yaparak geçirebiliriz. Tabiî ki ciddi bir rahatsızlığınız yoksa her ağrı için de ağrı kesici kullanmayı hiç kimse önermiyor. Kimyasal ilaçlarla doğal bitkiler arasında insan vücuduna hizmet açısından benzerlikler vardır. Kimyasal ilaçların geçmişi o kadar uzun değildir. Yüz yıllık bir serüvenin sonucudur. Oysa bitkilerle şifa hususunun geçmişi binlerce yıla yayılır.
Bizim önerimiz şudur, hastalanmamak için doğru ve kaliteli beslenmek gerekir. Biz diyoruz ki, “Sağlıklı Düşün, Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa”.... Şu bir gerçek ki, “Ne Yerseniz O'sunuz.” Helal dairesinden ayrılmamak gerekir.

Kötü düşünce ve öfke, insanı hasta eder mi?

Kötü düşünce ve öfke insanı hasta etmez fakat insanın enerjisini yok edebilir. Her zaman pozitif olmak, dünyada bize verilen nimetlere ve sağlıklı bir yaşamı bize bahşedene şükranlarımızı belirtmek gerekir. Çünkü, “Güzel Bakan Güzel Görür, Güzel Düşünen Hayatı Güzel Yaşar.”


 • Hocam sağlıklı yaşam için temel olarak ne yapmamız lazım?

Sağlıklı yaşamın temeli, “Sağlıklı Beslenmektir”, sağlıklı beslenmek içe “Sağlıklı Düşünmek” ile olur, sağlıklı düşünen insan ise “Yaşar”.... Sağlıklı yaşam için, mevsiminde yetişen meyve sebzelerle işe başlamak gerekiyor. Mesela yaz aylarında domates, karpuz, kavun yememiz gerekirken, kış aylarında ise, “portakal, mandalin, limon, lahana” gibi yiyecekler yemeliyiz. Oruç tutmalısınız, bedeninizi temiz tutmalısınız. 84 mineralli tuz tüketmelisiniz.
  Kozmik beden temizliği uyguluyorsunuz. Nedir bu?

Kozmik Beden temizliği bir arınma programıdır. Yılda altı defa, ayın hareketlerine göre yapılan, hayvansal ürünlerden tamamen uzaklaşıp, mevsimin meyve sebzelerine göre beslenme rejimi uygulanan, belirli özel gıdaların belirli aralıklarla yenilmesi ve çeşitli kadim tıbbın uygulamalarının insan hayatına adaptasyonuyla ilgili bir programdır. Mesela Aralık ayının yirmi birinde başlayacak olan, en erken beden temizliği programını insanlar evlerinde uygulayacağı gibi, Beden Temizliği ve Arınma Kamplarında doktorlar gözetiminde de uygulayabilirler.


 • Kozmik bilim. Bitki uzmanı olmak genel tarih bilgimizde vardır. Günümüzde ‘Lokman hekimi tabiri ‘ ile eşdeğer midir?

Bitki uzmanı olmak başka bir husus, bitkilerin hangisinin, hangi mevsim, ne kadar, neye uygun olduğunu bilmek, araştırmak ve kendi hayatımda uygulamak ayrı bir şey. Lokman hekim ölümsüzlüğe çare bulmuştur. Malum Allah c.c. Her nefis kendi ölümünü tadacak buyurmuştur. Ayete binaen ölüm haktır... Lakin insanoğlunun en baştaki vazifesi “beden”ini hasta etmemek, hasta olmadan yaşamayı öğrenmek, çevreye, nebatata, canlılara karşı duyarsız kalmamak gibi bir vazifeside vardır. Lokman hekim tabiri, insanın bedenine yönelik yapılabilecek, Kainat şifahanesindeki Allah'ın insanlara bahşettiği gıdaları onlara sunabilme görevidir.


 • Türkiye’de 5 milyon kişi şeker hastası iken şuan 11 milyon oldu. Peki Şeker hastalıklarından kurtulmanın yolu nedir?

Şeker hastalıklarından kullanmanın yönü, kadim kitaplara ve şimdiki modern tıptaki bir çok doktorun belirttiğine göre, “Zeytin yaprağı Çayı, Zeytin yaprağı Ekstratı” gibi bir çok gıda ile belirli iyileştirmelerin olacağı şu anda tüm medyada da belirtilmektedir. Biz bunu yaklaşık otuz yıldır söylüyoruz. Lakin Hasta olmamak için yediklerinize, içtiklerinize, hibrit tohumlu meyve, sebzelere dikkat etmek gerekiyor. Nasıl beslenilmesi gerektiği hususuyla ilgili biz “Beyaz Ölüm Kitabı”mızı yazdık. Neler yemeniz değil neler yememeniz hususunda o kitabı okuyabilirsiniz.

Beden temizlemesi için nasıl beslenmeli?

Beden temizliği için yapılması gereken özel kürler var. Bunlar tamamen mevsimine göre meyve ve sebzelere, mevsimine göre kuru gıda ve diğer yiyeceklerle yapılabilir. Beden temizliği ile ilgili olarak, “Detoks, Şifalı Yemekler Kitapları”mızdan insanlar çok geniş şekilde bilgilenebilirler.

Çocuklarının zeki olmasını arzu eden anne ve babalara neler tavsiye edersiniz?

Çocuklarımızın zeki olmasını arzu eden anneler, “Beyaz Ölüm Kitabı, Şifalı Yemekler Kitabı”ndaki mama ve yiyecekleri çocuklarına yedirmelerini öneriyoruz.

Memleketiniz olan Kastamonu’ya bir  kaç kez yatırım yapma girişimleriniz oldu. Bunlar ne aşamada hala hazırda bir yatırım projeniz var mı?

Projelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Nasip olunca inşaallah hayata geçireceğiz.

Biraz özel hayatınızdan bahsedelim Ahmet Maranki nasıl bir aile reisidir?

Allahın emrettiği kurallara uymaya gayret eden, adaletli olmaya çalışan, Müşvik bir reisi baba olmaya azami özen gösteren bir insan olma gayretindedir.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

“Halka hizmet, hakka hizmettir” derler. İlmi zekâtımızı insanların faydalanması adına kullanıyoruz. Buda bizi memnun ediyoruz.  İnsanlara hizmet etmekle geçen bir gün çok keyif vericidir benim için.


Son olarak  GP haber.com okuyucularına ve Gaziosmanpaşalılara neler söylemek istersiniz?

Gazetecilik zor iştir. Kastamonu Dadaylı bir hemşerimiz olduğunuzu biliyorum. Bayan olarak zor bir görevdesiniz. Böylesi zor ama önemli bir mesleği icra eden kişinin hemşerim olması ayrıca gurur verici. Başarılar diliyorum. Bu vesileyle hem şahsınıza hem de GP Haber okurlarına teşekkür ediyorum. Saygılarımla 

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim 
Ben Teşekkür ederim 
Gülsüm Şahin

GP Haber /Genel Yayın Yönetmeni


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner150

banner153

banner148

banner188