banner171

ABD, Rusya, Suriye, İran ve Türkiye orayı kuşattı

Türkiye, Pentagon destekli Suriye Demokratik Güçleri kılıfı altında terör örgütü PKK-YPGPYD'nin gerçekleştirdiği Rakka operasyonu sonrası atılacak adımları masaya yatırdı.

ABD, Rusya, Suriye, İran ve Türkiye orayı kuşattı
 Gelebilecek tehditlere karşı yol haritası belirlendi. Hem içeride hem de dışarıda eş zamanlı hava harekâtları ile terör örgütüne nefes aldırılmayacak. Sınırdan sızmalara karşı teyakkuza geçilirken, Afrin, Menbiç, Tel Abyad ve İdlib yakın markaja alındı.
ESAD VE RUSYA DA İDLİB'İ KUŞATTI

Esad’ın ordusu, Rakka’nın güneyinden doğuya doğru ilerledi. Petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu Deyr Er Zor bölgesini DAEŞ’ten geri aldı. Rusya desteğindeki Esad, İdlib hariç, diğer bölgelerde yavaş yavaş kontrol ettiği alanları genişletiyor. Başka bir ifadeyle, grupların kontrol ettikleri bölgeleri gösteren Suriye haritası her geçen gün Esad lehine daha da sadeleşiyor.

İdlib, “sadeleştirme” sürecinin sona bırakılan bölgesi olacak gibi görünüyor. Üç milyon insanın yaşadığı bölgenin Kuzey batısı Türkiye, kuzeyi PKK/PYD ve geri kalanı ise rejim tarafından çevrelenmiş durumda. Ancak bu çevreleme, iç savaşın oluşturduğu ekonomik, siyasi, askeri ve sosyal ağlar tarafından kolaylıkla delinebiliyor. Sivil, militan, mal, para ve silah hareketleri tüm hızıyla devam ediyor. 

ABD İDLİB İÇİN EL KAİDE'Yİ KULLANIYOR

Suriye sorununun doğrudan ya da dolaylı tarafı olan aktörlerin İdlib’e bakışları ve stratejileri birbirinden farklı. Örneğin ABD’nin İdlib’e yaklaşımını anlamak için resmi söylemde ön plana çıkan “El Kaide ile ilişkili gruplar” tanımına odaklanmakta fayda var.

Açıklamalardan ABD’nin bu bölgedeki “düşmanının” El Kaide olduğunu öğrendik. Haliyle, düşmanların yerleştiği İdlib, ABD için askeri bir hedeftir. Düşman El Kaide olunca, “Hiç kimse önümde duramaz” yaklaşımı ABD’nin ruhuna hâkimdir. Üstelik DAEŞ gidici, El Kaide kalıcı söylemi her geçen gün Batı’nın politikasını daha fazla şekillendirmektedir. Şüphesiz ki El Kaide sıfatı kullanılacak tüm araçlara, tüm yöntemlere büyük bir meşruiyet sağlamaktadır. 

KARA OPERASYONU DA MASADA

Sınır hattının terör tehdidinden korunması adına kara harekâtı seçeneği de masada bulunuyor. Olası kara harekâtı için uzun süredir TSK sınır birliklerini güçlendirmeyi sürdürüyor. Plana göre Türk zırhlı birlikleri bölücü örgütün yığınaklarını etkisiz kılacak. Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle Türk Özel Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu gereken an ve noktada süpürme harekâtı yapacak.

TÜRKİYE İRAN VE RUSYA'DAN İDLİB ATAĞI

Türk, Rus ve İranlı yetkililer bugün İran'ın baskenti Tahran'da Suriye krizi ve İdlip'te çatışmazsılık bölgesi bir araya gelecek. Zirve'nin iki gün süreceği açıklandı. Önceki gün görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Astana zirvesi öncesi üç ülke arasında yapılacak olan görüşmeleri masaya yatırmıştı. Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, Astana toplantısını ve Suriye krizinin çözümü için bir araya geldiklerini söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise İran, Rusya ve Türkiye’nin askeri yetkililerinin bugün ve yarın Tahran'da Suriye hakkında masaya oturacaklarını belirtti. Üç çatışmasız bölgenin oluşturulduğunu dile getiren Lavrov, "Şu an İdlib'te bulunan en büyük ve belki de en zor bölgenin oluşturulması üzerinde çalışmalara devam ediliyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 11:43

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153