banner171

ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYD'ye verdi

Suriye'deki terör örgütü PYD'ye binlerce TIR silah gönderen ABD, uluslararası anlaşmayı ihlal etti.

ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYD'ye verdi
 Balkan araştırma grubu BIRN ve OCCRP’nin yayınladığı raporda Pentagon’un Almanya’daki askeri üssü kullanarak Suriye’deki PYD'li terörislere tonlarca silah gönderdiği ve bu silahlara ilişkin tutanaklarda da ‘sahtecilik’ yaptığı belirtildi.
SOVYET YAPIMI SİLAHLAR
ABD’nin Eylül 2015’ten bu yana 700 milyon dolarlık silah ile patlayıcı maddenin Pentagon’un eğittiği teröristlere aktardığı ve bu silahların Sovyet yapımı olduğuna dikkat çekildi.

ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYD'ye verdi

Pentagon, Sovyet yapımı silahların satın alınıp gönderilmesiyle ilgili soruya, “Bu silahlar ve satıcıları ince bir elemeden geçirildi.“ cevabını verdi.

ABD Savunma Bakanlığı, PYD'ye silah yardımı için 584 milyon, Sovyet yapımı silahların satın alınması programına ise 900 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

ALMANYA'DAN GÖNDERİLDİ
Balkanlar’dan Suriye’ye aktarılan silahların kargo şirketleri, havayolu firmaları, Almanya’daki ABD askeri üssü aracılığıyla gönderildiği, gönderilirken de ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı (SOCOM) ve New Jersey merkezli Picatinny Arsenal adlı bir silah deposu şirketinin kullanıldığı ileri sürüldü.

ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYD'ye verdi

ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI
Sovyet yapımı silahların ise çoğunlukla Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Gürcistan gibi ülkelerden alındığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca silah alımı ve aktarımıyla ilgili belgelerde silahların nereye gideceği ve nerede kullanılacağına dair yanlış ve net olmayan ifadelerin bulunduğu, bunun da uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu vurgulandı.Sabah
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 11:32

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153