banner171

Afrin, Türkiye tarafından üç bölgeden kuşatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘taviz vermeyeceğiz’ dediği Afrin, Türkiye tarafından üç bölgeden kuşatılıyor. Reyhanlı’dan Kilis’e 100 kilometrelik bir askeri hat kuruldu. Amanos’taki birimler de sızmalara karşı teyakkuzda.

Afrin, Türkiye tarafından üç bölgeden kuşatılıyor
 Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki en önemli yuvalarından biri olan Afrin’e yönelik beklenen askeri harekâta yönelik çalışmalar hız kazandı. Sınır hattına yapılan askeri sevkiyatlarla Afrin üç koldan kuşatılmış oldu, aynı zamanda Afrin harekâtı için lojistik ve ikmal hattı da kuruldu. Reyhanlı-Bükülmez’den Kilis’e kadar yaklaşık 100 kilometrelik bölgede büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Nasıriye, Şeyh Hadid, Sate, Racu, Meydan Akbis, Bülbül gibi sınırın Suriye tarafında kalan yerleşim birimlerinden Türkiye’ye yönelik sızmaların önüne geçmek için de önlemler alındı. Bu kapsamda, PKK’nın Türkiye sızmak için sıklıkla kullandığı Amanoslar’da güvenlik birimleri alarm durumuna geçti. Buradan bir sızmaya da izin verilmeyecek.
 
ÜÇ YÖNDEN HAREKAT
 
Mülteci kamplarının da olduğu ve Suriyeli muhaliflerle PKK’nın cephe hattı konumundaki Atme’de de TSK hat genişletme çalışmasına başladı. Bu çalışmayla birlikte TSK, Afrin’i üç yönden sarmış oldu. Öte yandan Fırat Kalkanı bölgesinde konuşlu bulunan TSK üsleri ile TSK destekli muhaliflerin de harekât için hazırlıklarını devam ettiriyor. Askeri kaynaklar harekâtın ana amacının Afrin’deki teröristleri dünyadan izole etmek olduğunu belirtse de ayrıntıya girmedi. PKK’nın Suriye’de savaşın çıkmasının ardından ele geçirdiği ilk yerleşim yerlerinden biri olan Afrin, PKK’nın psikolojik ve stratejik açıdan önem verdiği bölgelerden biri. Akdeniz’e açılma planında anahtar rolü üstlenen Afrin’e Halep’ten takviye kuvvet çekildiği ileri sürülüyor. Bölgede sık sık muhaliflerle PKK’lılar arasında çatışmalar yaşanıyor.
 
Dev yığınak
 
Mehmetçik, Astana’da yapılan anlaşma kapsamında İdlib’de güvenliği sağlamaya hazırlanırken, Hatay-Kilis hattındaki askeri sevkiyat dün de devam etti. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki askeri birliklerden hareket eden ve trenle İskenderun Garı’na ulaşan araçlar, askeri personel tarafından vagonlardan indirildi. Alınan güvenlik önlemleri sonrası araçlar Ahmet Tor Kışlası’na nakledildi. Tank, obüs ve zırhlı araçlar sınır bölgelerinde konuşlandırılacak. (Yeni Şafak)
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 13:42

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153