banner171

Barzani, referandumu erteleme şartını açıkladı!

Erbil'e gelen İngiliz Savunma Bakanı'nın referandumu ertele talebine cevap veren Barzani, uluslararası garanti olmadan referandumun ertelenmeyeceğini söyledi.

Barzani, referandumu erteleme şartını açıkladı!
 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul ettiği belirtildi.
Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, Barzani ve Fallon'un 25 Eylül'de düzenlenecek bağımsızlık referandumunu ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada Fallon'un Barzani'ye referandumun ertelenip, Bağdat ile diyaloğa geçilmesini ve bu süreçte uluslararası toplumun gözetiminde açık bir şekilde görüşüleceğini önerdiği aktarıldı.

Referandumun ertelenmesi teklifine karşılık Barzani'nin ise Fallon'a şunları söylediği kaydedildi:

"Diyalog da bağımsızlığa ulaşmak için bir vesiledir. Ancak şimdiye kadar sunulan teklifler bağımsızlık diyaloğu ve Bağdat'ın bağımsızlık için diyaloğa hazır olduğu garantisini içermiyor. Bu yüzden ne olduğu bilinmeden ve uluslararası garanti verilmeden sadece Bağdat ile diyaloğa geçilmesi uğruna referandum ertelenmeyecektir."

İKİ İYİ KOMŞU

Barzani konuşmasının devamında İngiltere Savunma Bakanı Fallon’a “Irak ile merkeziyetçilikten tutalım, otonomiye ve federalizme kadar her yolu denedik ve hepsinde de kırılma yaşadık. Bizim için bağımsızlık dışında bir yol kalmamıştır.  Biz iki iyi komşu olarak, daha iyi ilişkiler geliştirmekten yanayız’’ dedi.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın İngiliz heyetine “Eğer Bağdat hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını belirlenen sürede ve uluslararası garanti ile birlikte uzlaşma temelinde diyaloğa hazır olduğunu açıklarsa, o zaman Kürdistan siyasi önderliği toplanarak son kararını verecektir” dediği kaydedildi.

İNGİLTERE: YARDIMA DEVAM EDECEĞİZ

Michael Fallon, İngiltere hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı askeri yardım ve Peşmerge Güçleri’ne verilen devam edeceğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un referandumun ertelenmesini istediği belirtilen açıklamada “İngiltere Savunma Bakanı, referandumun ertelenmesini ve Bağdat ile diyaloğun uluslararası toplumun gözetiminde ve açık bir şekilde başlatılmasını istediklerini belirtti” ifadesine yer verildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 11:19

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153