banner171

Darbeciler 'infaz listesi' hazırlamış!

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi kapsamında gözaltılar devam ederken Adana'da darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan 34 hakim ve savcıya ait darbe sonrası uygulamaya konacak 'infaz listesi'ortaya çıktı.

Darbeciler 'infaz listesi' hazırlamış!
 Darbe girişimi sonrası devam eden soruşturmalar kapsamında Adana'da gözaltına alınan 34 hakim ve savcıya ait 'tutuklanacaklar listesi' dışında 'infaz listesi' de ele geçirildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürüten darbe girişiminin hemen ardından başlatılan soruşturma kapsamında 70 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. Bugüne kadar 52 hakim ve savcı gözaltına alındı. İfadelerinin alınmasının ardından Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen şüpheli hakim ve savcılardan 34'ü tutuklanırken, 8 hakim - savcı adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. 10 şüpheli hakim ve savcının ise halen gözaltında olduğu, işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan 18 hakim savcının ise arandığı bildirildi.

LİSTELER TÜYLER ÜRPERTİCİ

HSYK'nın açığa alma kararından sonra haklarında soruşturma açılan adli ve idari yargı hakimleri ile savcıların soruşturulması sırasında, son haftalarda kendi aralarında toplantılar yaptığı ortaya çıktı. Şüpheli hakim ve savcıların darbe hazırlığı ile ilgili olarak bir araya geldikleri, paralel yapı ile ilgili oldukları belirtildi.

Daha önceden bazıları bilinen bu isimlerin ev ve çalışma odaları aranınca, iddiaya göre 'tüyler ürpertici' olarak nitelenen belgeler ortaya çıktı. Bu belgeler arasında öncelikle tutuklanacak kişilerin yanı sıra 'infaz edilecekler' başlıklı bir liste daha bulunduğu belirtildi.

Kimlerin bulunduğu en azından hangi kesimlerdeki kişilerin yer aldığına ilişkin bilgi verilmeyen bu 'infaz listesinin' bulunmasından sonra hem soruşturma, hem de Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü'nün görevlendirmelerinde 'acele değişiklik' yapıldı.

Kaynak: DHA
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 16:04

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153