banner171

Esed rejimi, ateşkese uymuyor

Suriye'de Esed rejimi, 'çatışmasızlık bölgeleri' içinde yer alan ve tek taraflı ateşkes ilan ettiği Doğu Guta'ya saldırılarını sürdürüyor.

Esed rejimi, ateşkese uymuyor
 Ayn Terma'daki yerel koordinasyon komitesi üyesi Ammar Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejime ait savaş uçaklarının Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Ayn Terma ile Nişebiye beldesini bombaladığını söyledi.
Beldelerde bazı binaların yıkıldığını ve bir kısmının ağır hasar aldığını belirten Ahmed, 'Rejim güçleri, özellikle Doğu Guta'da sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor. Saldırılarda çok sayıda sivil yaralandı.' dedi.

Bu arada Doğu Guta'daki 103. numaralı Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) merkezinden yapılan açıklamada, 'Rejim güçleri, Ayn Terma beldesinde yerleşim yerlerini hedef alan üç hava saldırısında bulundu. Saldırılarda çok sayıda yerleşim yeri hasar gördü.' denildi.

Ayn Terma'daki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Hadır Ebu Samra da 'Rejim 4 günden bu yana Ayn Terma'da muhaliflerin cephe hattına yoğun bir şekilde saldırıyor. Esed güçleri, Ayn Terma ile Cobar Mahallesinin kontrolünü ele geçirmek istiyor. Muhalifler, Esed güçlerinin her saldırısını geri püskürtüyor, Rejim, Ayn Terma ile Cobar'ı karadan vurmaya devam ediyor.' diye konuştu.


Rejimin Doğu Guta'da ateşkesi ilan ettiği saatten bu yana saldırılarının sürdüğünün altını çizen Samra, 'Rejim, Ayn Terma ve Cobar'a saldırı başlattığı günden bu yana 200'den fazla kayıp verdi. Çatışmalarda muhalifler şimdiye kadar rejime ait 25 askeri aracı imha etti.' ifadelerini kullandı.


Şam'ın doğusunda, Cobar ve Ayn Terma'nın da içinde olduğu Doğu Guta bölgesi, 5 yıldır rejimin kuşatması altında bulunuyor. Rejim, Doğu Guta'nın güneydoğu ucunda, yarımada şeklindeki Cobar'ı, güneybatısındaki Ayn Terma'dan kopararak tek başına kuşatmaya almayı hedefliyor. Böylece rejimin 1,5 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta üzerindeki kuşatma da daralmış olacak.

Rus haber ajansı RIA Novosti, Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı açıklamada, Mısır'ın arabuluculuğuyla Kahire'de bir araya gelen Rus yetkililer ve 'Suriyeli ılımlı gruplar' arasında bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Bunun üzerine Beşşar Esed rejimi de önceki gün Doğu Guta'ya düzenlediği saldırıları durdurduğunu bildirmişti.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği 4 çatışmasızlık bölgesi içinde yer alıyor. Kaynak : AA
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 11:53

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153