banner171

FETÖ'cü komutan: Gerekirse ezer geçeriz

FETÖ Donanma Komutanlığı davası tanığı operatör Remzi Akyıldız, "Komutanlar, 'Bu iş makineleri küçük, bizim içeride daha büyük iş makinelerimiz var. Gerekirse ezer geçeriz.' dedi. Polisler de emir olduğunu, yolu açmayacaklarını söyledi." dedi.

FETÖ'cü komutan: Gerekirse ezer geçeriz
 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Emre Arık da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin tanıklar dinlenildi.

Darbe girişiminde, üssün yolunu ve girişlerini kapatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinelerinin operatörlerinden Remzi Akyıldız, amirlerinin talimatıyla saat 01.00 sıralarında iş makinesini Deniz Hava Ana Üssü'nün önüne çektiğini, bulunduğu yerde 2 polis memurunun olduğunu, sonradan muhtarların da geldiğini söyledi.

Yarım saat sonra üssün önüne başka iş makinelerinin de geldiğini belirten Akyıldız, "Birlikten komutanlar geldi. Uzun boylu olan komutan polislerle görüştü. Komutanlar, 'İş makineleri kaldırın, yolu açın. Bu iş makineleri küçük, bizim içeride daha büyük iş makinelerimiz var. Gerekirse ezer geçeriz.' dedi. Polisler de emir olduğunu, yolu açmayacaklarını söyledi. Polisler ve komutanlar arasında sözlü tartışma yaşandı." diye konuştu.

Akyıldız, içeride bekleyen erlerin kendilerine karşı olumsuz bir faaliyet içinde olmadığını ifade etti.

"İş makinelerini kaldırarak yolun açılmasını istediler"
Kartepe ilçesi eski Acısu Mahallesi muhtarı tanık Yakup Soyyiğit, darbe girişimi akşamı Eşme'de vatandaşlarla birliklerinden çıkan tanklara karşı koyduklarını, ardından polis karakoluna uğradıktan sonra Deniz Hava Ana Üssü'nün nizamiye kapısına gittiğini söyledi.

Nizamiyede 2 polis ve iş makinesinin olduğunu belirten Soyyiğit, birlikten çıkan albay, binbaşı ve elinde otomatik silahı olan astsubayın yanlarına gelerek, iş makinelerinin kaldırılarak, yolun açılmasını istediklerini aktardı.

Polislerin olumsuz cevap vermesi üzerine askerlerin geri döndüğünü anlatan Soyyiğit, polislerin daha sonra takviye iş makinesi istediklerini belirtti.

"Komutanlardan biri 'Çok istersek buradan geçeriz.' dedi"
Darbe girişimi akşamı saat 23.00 sıralarında üssün girişinde görev aldıklarını anlatan polis memuru Harun Yanık, "İş makinesinin yolu kapatması üzerine birlikten 3 rütbeli asker gelerek, iş makinesinin buraya niye çekildiği sordu. Yolun açılmasını istediler. Komutanlardan biri 'Çok istersek buradan geçeriz.' dedi. Bize silah doğrultan olmadı fakat askerlerin birinde silah vardı. Daha sonra gittiler. Sabaha kadar olay yerindeydik. Biz herhangi bir tehdit algılamadık." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, helikopterlere yakıt ikmali yapılması emrini verdiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanına suikaste yardım etmek" suçlamasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 87 kişinin yargılandığı davanın tutuklu sanığı eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma söz aldı.

Kızılelma, polis memuru Harun Yanık'ın 15 Temmuz akşamı görevde olmadığı halde göreve çağrıldığını belirterek, bunun tutanaklara geçmesini talep etti.

Polis memuru Engin Kurt da o gece üssün önüne gittiklerini, Kartepe Emniyet Müdüründen "İçeriye kimse girmeyecek ve dışarıya kimse çıkmayacak." şeklinde emir aldıklarını söyledi.

Birlikten gelen komutanların, iş makinelerinin kaldırılmasını istediklerini belirten Kurt, "Bize karşı herhangi bir tehdit ve silah doğrultma olayı yaşanmadı. Komutanlar 'Biz de darbeye karşıyız.' dediler. İş makinelerini kaldırmak için herhangi bir girişimde bulunmadılar." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 11 Haziran'a erteledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 16:21

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153