Güncel:
İBB'den Silivri çıkarması! 150 avukatla..
 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal bugün Silivri de görüşülmeye başlanan 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesiyle ilgili tutuklu 50 askerin yargılandığı davanın ilk duruşmasını İBB’den 150 avukatla birlikte izledi.
Öğlen saatlerinde mahkemeye ara verilmesinin ardından dışarıda bekleyen gazetecilere açıklama yapan Başkan Uysal, “Karşımızda dış desteği ve kaynağı olan organize bir terör örgütü var. Bunu da görünce biraz daha organize olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

-Sorumluluğumuz Büyük-
15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde işgal edilmeye çalışılan kamu kurumlarının başında Büyükşehir Belediyesi’nin geldiğini vurgulayan Başkan Uysal, “Sorumluluğumuz büyük” dedi. Davanın görüşüldüğü salondan bilgiler de aktaran Başkan Uysal açıklamasına şöyle devam etti: “Baktığımızda bu tür davalarda olan şudur; uluslararası destekçileri de olan bu terör örgütü, bizlere hainlik yapan bu insanlar, şu anda hem 15 Temmuz'da yaptıklarını, hem de sonraki süreçte kendilerini masum göstermeye çalışıp o mücadelelerini devam ettirmeye çalışıyorlar.

Uluslararası boyutta bunlara o fırsatı vermeme adına, kurumsal olarak burada hukuki sürecin çok iyi işlemesine de destek vermemiz gerekiyor. Özellikle şehit yakınlarımıza, gazilerimize, yargılanmanın tam ortaya çıkması adına, elimizden gelen lojistiği, desteği vermek zorundayız. Karşımızdaki bir terör örgütü olduğu için yapılanlar birbirinden çok bağımsız değil. 15 Temmuz'da yapılanların hepsi bir yerden yönetilmiş."

Başkan Uysal ilk önceliklerinin İstanbul Büyükşehir Belediye binasını kuşatan ve bina önünde toplanan vatandaşları şehit edin vatan hainlerinin cezalandırılması olduğunu vurgulayarak, “Davanın tüm seyrini izleyeceğiz. Burada bir karar çıkacak. Bu kararın temyizi, uluslararası boyutlara taşınması var. Karar kesinleşinceye kadar ve suçlular hak ettikleri cezayı alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Duruşma sırasında mahkeme heyeti başkanına, “Ben de müdahilim” dediğini anlatan Başkan Uysal mahkemeye dair şu detayları paylaştı: “Karşımızda dış desteği ve kaynağı olan organize bir terör örgütü var. Bunu da görünce biraz daha organize olmamız gerektiğini düşünüyorum. Şehitlerimiz, şehit yakınlarımız, gazilerimiz var. Dosyada nelerin yer aldığına ilişkin tüm şehit yakınlarımıza destek olmamız gerekiyor. Öyle bir destek olalım ki burada gerçek bir yargılanma yapılsın ve suçlular hak ettikleri cezayı bulsun."

-FETÖ’nün Psikolojik Desteği Yok Edilecek-
Başkan Uysal vatan haini askerlere karşı dava açan vatandaşlara her türlü desteği sunacaklarını ve bu şekilde FETÖ'cülerin sahip olduğu psikolojik desteği yok etmeyi planladıklarını ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı: "Çünkü haklı olan üstündür. Biz haklı olduğumuza inanıyoruz. Haklı olanın orada başının dik durması gerekir. Gazilerimi ve şehit yakınlarımızın başının dik durması gerekiyor. FETÖ'cüler suçlular. Ama şu anda onlar suçlu olmadıklarını iddia ederek dik durmaya çalışıyorlar. Onun da kısa bir süre sonra ortadan kalkacağına inanıyoruz."-İBB Ne Gerekiyorsa Yapacak-
"Önünüzde bu kadar geniş boyutlu bir terör örgütü var. Örgütsel yapılanma var. Askeri okullara girişte bile ne kadar gizli davrandıkları ortada. Aynı usulü dava sürecinde de takip ediyorlar. Birbiriyle haberleşmede, ifadeleri birleştirmede, bunları takip ediyorlar. Bu manada her şehit yakınımız ve her gazimizin dava süreci takip edilirken birbiriyle irtibatlı olma ve o irtibatta da karşı tarafın suçunu ortaya çıkarma adına iyi gayret sarf edilmesi gerekiyor. Büyükşehir olarak bu görevimiz var. Bunu hep beraber yapacağız. Burada gerçek bir yargılanma yapılacağına ve suçluların hak ettiği cezayı alacaklarına inanıyorum. Bu konuda yapmamız gerekenleri daha iyi yaparsak, heyetin işlerini kolaylaştıracağımıza inanıyorum."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner150

banner148

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni markası Gökbey
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türk Savunma...

Haberi Oku