Güncel:
İşte iki yeni İstanbul'un haritası!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları devam eden 1/25 bin ölçekli plana çalışmalar kapsamında İstanbul'da kurulacak iki yeni şehrin yol haritası işlendi.

İstanbul'un kuzeyinde kurulması planlanan yeni şehrin detayları 1/25 bin ölçekli planda belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları devam eden 1/25 bin ölçekli plana çalışmalar kapsamında yeni kurulacak şehrin yol haritası işlendi.

Yeni şehirlerde, dev kruvaziyer limanı, ileri teknoloji üssü, dev golf sahası gibi cazip alanlar oluşturulacak. 3 alternatifli olarak hazırlanan proje üzerinde değişiklikler yapılarak tek proje haline getirildi.

İstanbul'un en önemli gelişim alanı olarak belirlenen Cendere Vadisi ile Karadeniz arasında bir kanal oluşturulması düşünülen proje, Karaburun mevkisinden yeni bir kanal açılarak Haliç üzerinden İstanbul Boğazı ve Marmara'ya bağlanıyor.

Avrupa yakasındaki şehre dev bir ileri teknoloji üssü, Anadolu yakasına ise konut, ticaret, lojistik, eğitim ve turizm amaçlı yapılanmalar düşünülüyor.

İKİ YENİ İSTANBUL'UN HARİTASI

Köylerde şimdiden heyecan yaşanıyor

Sarıyer'in maden ocakları bölgesinde bulunan ve iki şehrin yükseleceği köylerde yaşayanlar, "İkinci müjde" dedi.

* Hasan Aydın (Uskumru Köyü): 1999 depreminden sonra büyük şirketler buradaki arazileri köylülerden satın alarak villa yaptılar. Köylüde arazi kalmadı. Vilların yapılması bize iş sahası açtı. Burada bir dönüm arazi 600 bin lira civarında. Bu projeyle daha da değerlenecek ve iş sahaları açılacak.

* Hüseyin Algül (Gümüşdere-Kısırkaya Köyü): Bu köyde insanlar geçimini denizden ve kömür toplayarak sağlıyordu. Kömür rezervleri bittikten sonra maden ocakları köyü terk etti. Bu proje bizim için ikinci müjde oldu. Köyümüz yeniden şahlanacak.

Uzmanlar nasıl yorumladı?

YETERKİ DEPREM GECİKSİN

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara (Deprem Uzmanı): İstanbul'un bir şekilde belli bir plan ve program dahilinde yenilenmesi lazım. Çünkü depremden korunmanın en önemli ve vazgeçilmez yolu güvenli yapılara kavuşmaktır. Dolayısıyla riskli bölgelerde çok fazla kaçak yapı var. Orada yaşayan vatandaşlarımızı yeni yapılacak güvenli bölgelere kaydırmak çok doğru olur. Boşaltılan yerler de tekrar gözden geçirilebilir, yeşil alanlar olabilir ya da oralar yeniden imar edilebilir. Eğer gerçekleştirebilirsek zannedenim çok faydalı bir proje olur ama yeter ki beklenen Marmara depremi biraz geciksin.

İSTANBUL CAZİBE MERKEZİ OLUR

Sinan Genim (Mimar): Avrupa yakasında seçilen yer, mimarlar arasında da konuşulan bir bölgeydi. Uskumruköy'den Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridinin gerisi. Bu bölgeler rehabilite edilmeye çalışılıyor. İstanbul'un kömür ihtiyacını sağlamak için yüzyıldır ocaklar orada. Bombalanmış, kraterlerden oluşan bir alan gibi. Buradaki alanlar yeşil değil. Bunu dünya da yaptı. 1960'ta Fransa da yaptı. İstanbul 1950'lere kadar suriçi dışında hep boş alandı. Bağcılar ve Esenler'de kesintisiz bir yerleşim oldu. İstanbul Ortadoğu'nun yeni cazibe merkezi olabilir. Gönüllü taşınmanın olacağını çok düşünmüyorum.

RİSKLİ AMA ÇOK UFUKLU PROJE

Ahmet Vefik Alp (Mimar): Proje aynı kanal projesi gibi çok riskli bir proje. Ama çok da ufuklu bir proje. İstanbul'un kanserli dokusunun temizlenebilmesi, hem de depreme daha hazırlıklı olabilmesi açısından doğru şekilde yapılırsa İstanbul çok rahatlayacaktır. Yanlış adımlar atılırsa da İstanbul'u gerçekten yok ederiz. Çünkü 3. köprü projesi, kanal projesi ve bu proje İstanbul'un ekolojik balansını oluşturan su kaynakları ve yeşil kaynakların bulunduğu alanı etkiliyor. Gecekondu ve depreme dayanıksız binalarda yaşayan insanlar buraya nakledilmeli. İstanbul'a da çalınan yeşil alanları iade edilmeli. Yani takas yapılmalı.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner150

banner153

banner148

banner188

Saat 21.00'da sokağa çıkma yasağı başlıyor...
Saat 21.00'da sokağa çıkma yasağı başlıyor yasak pazartesi saat 05.00'te bitecek

Haberi Oku