banner171

Kerkük'te sokağa çıkma yasağı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin karşı olduğu "bağımsızlık referandumu"nu gerçekleştiriyor. Tartışmalı referandumda oy verme işlemi devam ediyor. Kerkük'te ise gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kerkük'te sokağa çıkma yasağı
 Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumu için oy verme işlemi devam ediyor. 
IKBY'nin tek taraflı aldığı, Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandum için Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinin yanı sıra statüsü tartışmalı Kerkük vilayetinin tamamı, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi ile Celavla ve Karatepe kasabalarında sandık kuruldu.

Referandum, kısa bir süre önce terör örgütü DAEŞ'in elinden alınan Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleri ile Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da yapılıyor. Sabah saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de sona erecek. 

7 bini IKBY içinde, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin noktada kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi devam ediyor.

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw televizyonu 15.00 itibariyle referanduma katılım oranını yüzde 65 olarak duyurdu.

KERKÜK'TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Referandumun yapıldığı tartışmalı bölgelerden Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kerkük Valiliği kentte bu gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 18:18

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153