banner171

Selahattin Demirtaş: Hükümetin yanındayız

Halkların Demokratik Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbecilerin yargılanamsıyla ilgili hükümete desteğini açıkladı.

Selahattin Demirtaş: Hükümetin yanındayız
 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bursa'da partisinin il başkanlığının düzenlediği yemeğe katıldı.
Burada konuşan Demirtaş, “Darbelerin, cuntanın, halkın iradesini hiçe sayan sivil ve masum insanları bombalayan katliamcı zihniyetin karşısında olacağız. Parlamentoyu bile bombalayacak, barbarlığa, gözü dönmüşlüğe cesaret eden bu darbecilerin tabii ki karşısında olacağız. İlk saatlerden itibaren hiçbir şekilde darbenin meşru bir zeminin olmadığını ortaya koyduk. Türkiye'nin bir çok kısmı bu düşünce etrafından birleşti. Ülkedeki ne kadar yanlış olursa olsun, yaptıkları ne kadar yanlış olursa olsun, muhalefet olarak eleştirilerimiz ne kadar yüksek olursa olsun, sonuçta beğeniriz, beğenmeyiz, adil bir seçim olmuştur ya da olmuştur, ama görevdeki bir yönetime askeri bir darbe ile müdahalenin makul gerekçesi olamaz” diye konuştu.

“Hükümetin darbeye karşı yapacağı her türlü hukuki mücadelenin yanında olacağız”

Olağanüstü hali uzatmaya gerek olmadığını ifade eden Demirtaş, şunları söyledi:

“3-5 gün, 1 hafta, ondan sonrası ülkenin geneline tehdittir. Tutuklanan insanların adil yargılama, işkence görmeme hakkı vardır. Bu insanlar darbeci mi? değil mi? yargılama sürecinde belli olacaktır. Bu kadar adil yargılama olmadan insanlar mağdur olursa toplumdaki adalet duygusu zedelenir. Bizim savunduğumuz darbeyle mücadele sistemi hukuk mücadelesi olandır. Hükümetin darbeye karşı yapacağı her türlü hukuki mücadelenin yanında olacağız.”

“Kışkırtmalara karşı dikkatli olalım”

Bu dönemde Alevi, Sünni, Türk, Kürt, laik, dinci, HDPli, AK Partili kışkırtma yapanlar olabileceğine dikkat çeken Demirtaş, “Dikkatli olun. Daha önce de açıkladık. Her gece alanlarda darbeye karşı olanlar bizimde desteklediğimiz insanlardır. Bu durum herkesin hakkıdır. Darbeye karşı herkes sivil bir direniş ortaya koyabilir. Onlara saygı duyuyoruz ve tebrik ediyoruz. Provokasyona gelmemeliyiz. Ben meydanlara çıkanları, IŞİD'çi olarak göstermedim. Birileri çarpıtıyor. Ben, ‘Bu gösterileri fırsata çeviren IŞİD'çi kafaların olduğunu' söyledim. IŞİD sevdalıları, hücreleri var. Bunlara karşı dikkatli ve duyarlı olun çağrısı yaptım. Bizde dikkatli olalım. Bizi birbirimize karşı kışkırtmalar olacaktır. Darbelerin en çok istediği şey budur. Darbe başarılı olamadı ama Kürt ile Türkü, Alevi ile Sünniyi birbirine düşürüp, iç savaş çıkartırız düşüncesi olanlar vardır. Onlara karşı dikkatli olalım” şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 16:04

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153