banner171

Son dakika: Barzani'den skandal referandum açıklaması

Son dakika: Barzani'den skandal referandum açıklaması

Son dakika: Barzani'den skandal referandum açıklaması
 Son dakika gelişmesi... Tüm olumsuz tepkilere rağmen IKYB Başkanı Barzani’den skandal bir açıklama daha geldi. Barzani, “Referandumun yerine yeni bir alternatif için artık çok geç” dedi.
25 Eylül'de bağımsızlık referanduma gideceğini ilan ederek Ortadoğu'yu çalkalayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani, Türkiye, ABD ve bölge ülkelerinden gelen uyarılara kulak asmayacağını söyledi.

Taraftarlarının katıldığı bir mitingde kürsüye çıkan Barzani, "Referandumun yerine bir alternatif için artık çok geç. Şu an sunulan öneri ve alternatifler için çok geç kalındı. Referandumu ertelememizi isteyenlere 'Daha iyi bir alternatifiniz varsa buyrun sunun' dedik. Ancak hiç kimse daha iyi bir alternatifle gelmedi" dedi.

İNGİLTERE: ODAKLANILMASI GEREKEN KONU DEAŞ'I YENMEK

Barzani dün yaptığı açıklamada da "Kimseyi dinlemeyin, referanduma gidiyoruz" demişti.

ABD, İngiltere ve BM heyetleri, Barzani'ye referandumu ertelemesi için alternatif bir plan sunmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada Barzani'yi desteklemediklerini bir kez daha vurguladı.

Londra yönetimi, "Odaklanılması gereken konu DEAŞ'i yenmek olmalıyken, referandum bölgedeki istikrarsızlığı arttırma riskini barındırıyor. İngiltere bu nedenle, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkinin geleceği bakımından IKBY ile Irak hükümeti arasında yeni görüşmeler önerisinde bulundu" ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 15:21

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153