banner171

İstanbul'da bayram namazı sabah saat kaçta? Diyanet net saati açıkladı!

İstanbul'da oturan binlerce vatandaşımız 2017 Kurban bayramı namazı saatini merak etmeye başladı. Bayrama çok az bir zaman kala İstanbul bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı.

İstanbul'da bayram namazı sabah saat kaçta? Diyanet net saati açıkladı!
 Kurban Bayramı bu senede milyonlarca kişi tarafından coşkuyla kutlanacak. Durumu olanlar kurban kesip ibadetlerini kesecek durumu olmayanlar ise dağıtılan kurbanlardan nasiplerini alacak. Bu özel günün anlamını arttıran bir diğer unsur ise bayram namazıdır. Peki 2017 İstanbul'da bayram namazı saat kaçta kılınacak. Özellikle kurban kesecek vatandaşlarımız tarafından merak edilen İstanbul Kurban bayramı namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklama neticesinde haberimizin detayından İstanbul ilçe ilçe bayram namazı saatlerini öğrenebilirsiniz.
KURBAN BAYRAM NAMAZI İSTANBUL'DA SAAT KAÇTA?

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı Kurban Bayramı namazı İstanbul'da 07:11:00'da kılınacak. İstanbul'un bazı ilçelerinde ( Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Kocasinan, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sultanbeyli, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Şile) ise bu saat değişkenlik gösterebilir. Bunun için https://diyanet.gov.tr/ adresini ziyaret edebilir bulunduğunuz il ve ilçenin bayram namazı saatini öğrenebilirsiniz.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

(-) Kurban Bayramı namazı 2 rekat ve 9 tekbir ile kılınır.

(-) Bayram namazı kesinlikle cemaat ve camide ile kılınır. (Evde yalnız başımıza bayram namazı kılmayız)

(-) Bayram namazı vacip olan bir namazdır.

(-) Bayram namazına niyet ederken zaten caminin içerisinde müezzin bizi niyetlendirir. "Niyet ettim ALLAH rızası için bayram namazını kılmaya, uydum hazıl olan imama" deriz.

(-) "Allahu Ekber" deriz ve ellerimizi bağlarız. İçimizden Sübhâneke suresini okuruz. "Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve lâ ilâhe ğayrük."

(-) Suremizi okuduktan sonra, hep beraber imam ile birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi bağlarız. İmam Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur.

(-) Rükuyu ve secdeyi yapar iken rükuda ve secdede söylememiz gerek tesbihleri söyleriz.

(-) İkinci rekate kalktığımızda ellerimizi bağlarız. Biz sessiz kalırız ve imam efendi Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur. Bu sureler okunduktan sonra hep beraber imamla birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (üç) Dördüncü tekbirin sonunda  "Allahu Ekber" diyerek rükuya varırız. Rükuda ve secdede söylememiz gerek tesbihleri söyleriz.

(-) Otururken "Ettehiyyatü, Allâhümme Salli & Barik ve Rabbena" surelerini okuruz.
Son olarak imam selam verir bizde imamla birlikte önce sağa "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" sonra sola "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" der ve namazı bitiririz.
Namazdan sonra camide hutbe okunur, o hutbeyide dinlemekte mükellefiz.
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2017, 13:51

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153