banner171

Gaziosmanpaşa'da deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Beklenen Marmara depremi öncesi afetlere hazırlıklı olmak ve toplumsal afet bilincini geliştirmek amacıyla Gaziosmanpaşa Belediyesi deprem tatbikatı gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa'da deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Gaziosmanpaşa Arama Kurtarma Ekibi (GOP-AR) tarafından gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 6,9 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği ve Sarıgöl Mahallesi Bilgin Sokak'ta bir binanın enkazında mahsur kalanlar olduğu ihbarı geldi. Bunun üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, arama kurtarma çalışmalarına başladı. Yıkılan binanın etrafında gaz ölçümü yapan ekipler, daha sonra enkaz alanında dinleme yaptı. Bir kişinin enkaz altında kaldığını belirleyen ekipler, yaralıyı bulunduğu yerden çıkardı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralı, hastaneye sevk edildi. Enkazda kimsenin kalmadığı anonsu ile tatbikat sona erdi. Tatbikat öncesi ise AFAD ile birlikte vatandaşlara deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilerin verildiği "Deprem ve Çevresel Etkileri" konulu seminer düzenlendi.

"KENDİMİZİ BÖYLE BİR AFETE HAZIRLAMAMIZ GEREKİYOR"

Tatbikatların çok önemli olduğuna değinen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Bizim yapmamız gereken depreme hazırlıklı olmak, öncesi ve sonrası tedbirlerini alarak toplum geneline yaymak. Bugün tatbikat olarak ortaya konan çalışma aslında bize çok şey gösterip, öğretiyor. Aşama aşama süreçlerin çoğunu burada paylaştık. Allah depremleri yaşatmasın ama özellikle İstanbul, deprem kuşağında yer alıyor. Deprem konusunda üzerimize düşenleri, almamız gereken tedbirleri, çalışmaları organize edebilir ve kendimizi afetlere hazırlayabiliriz. O zaman biz deprem öncesindeki hazırlığımızı sağlam, güvenilir ve güçlendirilmiş binalar olarak yenilemek zorundayız. Bu çalışma deprem sürecinde veya afet sürecinde gerek arama kurtarma ekibimizin, gerek sağlık ekiplerimizin kısacası tüm birimlerimizin ve kurumlarımızın birlikte katılmış olduğu bir çalışma oldu. Herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Tatbikatın ardından Başkan Usta, Kızılay gönüllüleri ve öğrenciler, İdlib'de şehit olan Mehmetçik ve Türk Silahlı Kuvvetlerine destek için Türk bayrağı açıp asker selamı verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153