banner171

Erdoğan Somali'ye umut ışığı oldu

Açlığın ve susuzluğun pençesinde bulunan Somali’deki durumu yerinde gören Başbakan Erdoğan, yardım edilmesini istediği bir çocuğun yolda yaşamını yitirdiğini söyledi.

Somali’de incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı ile görüştü.
Görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Sefaletin 'Ünlü' Tanıkları


Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Burada bugüne kadar görmediğim bir felaket tablosu var. Darfur kamplarını da dolaşmıştım. Buranın daha büyük bir felaketle iç içe olduğunu gördüm. Özellikle insanlar sağlık tehdidiyle karşı karşıya. Sesinizi daha yakından işitmek için buradayız. Bu ziyaret vesilesiyle buradaki durumu dünyaya duyurmak istiyoruz. Bu Türkiye’nin sorunu değil, bu bir insanlık sorunudur.

Yardımlar konusunda beklentilerimiz büyük ama beklentilerimizin karşılığını bulamadık. Burada asıl olan insani değerlerin ve vicdanların test edilmesidir. Burada yaşanan dram uygarlığın, çağdaş değerlerin test edilmesidir. Dünya bu testi başarıyla atlatmak zorundadır. İnsanların şeref ve hassasiyeti için herkes bu testi başarıyla geçmek zorundadır. Somali’den yüreklerin kan ağladığı bu topraklardan tek tek bütün insanlar, tek tek bütün vicdanlara seslenmek istiyorum. Dünyanın geri kalan anne ve babalara seslenmek istiyorum. Lütfen parklarda gülerek oynayan çocukların hakkının buradaki çocuklar için de geçerli olduğunu unutmayın. Yavruların açlık ve susuzluktan düştükleri hali gördük. Tedavi edilmesini istediğimiz o yavrulardan biri yolda vefat etti. Somalili anne ve babaların yürekleri yangın yeri. Bu yangını söndürmek aslında mümkün. Türkiye olarak dünyadaki ülkeler buna ne der diye beklemiyoruz. Ayni ve nakdi olarak gereken yapılacak.

Yarın saat 14.00’te Dolmabahçe’deki ofisimizde adımlarımızı nasıl atacağımıza yönelik yol haritasını çıkarmak istiyoruz. Süratle koordinasyonu sağlamamız lazım. Somali’de büyükelçiliğimizi de süratle kuruyoruz. Büyükelçiliğin kurulmasıyla birlikte koordinasyonun yoğun bir şekilde sağlanacağına inanıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153