banner171

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

Milli Savunma Bakanı Akar, üzerinde çalıştıkları yeni askerlik sistemi ile ilgili bilgi verdi.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı
 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuk olduğu Masası'nda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni sistem askerlik ile ilgili hazırlanan şema üzerinden, planlanan yeni sistemi de anlattı.

AKAR'DAN ŞEMALI ANLATIM

Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar, bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. Yükümlü kaynağımız var. 700 bin gencemiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. Bunların kurallarını belirledik. Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı


İSTEYENLERE SÖZLEŞME YAPILACAK

Ayrıca Akar, "Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı, 5 ay kıtalarda görev yapacak. 6 ay bittikten sonra 'Kalmak ister misiniz?' diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak." diye konuştu.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

Akar'ın konuşmasından satır başları;

BİZİM DERDİMİZ ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN, HALKIMIZIN GÜVENLİĞİ

"Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşularımızın politik bütünlüğüne, siyasi bütünlüğüne, toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim derdimiz kendi ülkemizin, milletimizin, halkımızın güvenliği.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIK

Akar, "(Yeni askerlik sistemi) Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma. Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim. Yeri ve zamanı geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içinde ülkesinin, milletinin güvenliği için yapılması gerekeni yapacak." diye konuştu.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

ÖNEMLİ BİR ADIM

(İdlib'de Rusya ile ortak devriye) Ateşkesin devamı, istikrarın sağlanması açısından bunu önemli bir adım olarak görüyoruz.

BUGÜN TAHDİTLER KALKTI

Bazı tahditler vardı İdlib ve Afrin hava sahalarının kullanılmasıyla ilgili, bugün itibarıyla bu da kalkmış bulunuyor.

SURİYE'DEKİ REJİMLE TEMASIMIZ YOK

Bizim rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil. Görüşmemiz tamamen Ruslarla ve gerektiği zamanlarda İran'la.

GÖÇ AMERİKA'YA KADAR ULAŞABİLİR

Saldırılar devam eder, göç başlarsa 3.5 milyon nüfusun göçünün sadece Türkiye'ye, Avrupa'ya değil Amerika'ya ulaşabileceğini değerlendiriyoruz.

TSK DEVRİYESİ BAŞLAYACAK

Bugün İdlib'in dışındaki sınır bölgesinde Rusya'nın, silahtan arındırılmış bölgede de TSK'nın devriyesi başlayacak.

YPG'NİN SÜREKLİ KALMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları sonucu, bölgenin teröristlerden temizlenmesiyle 314 bin 590 kişi evlerine dönmüş durumda. YPG'nin ve rejimin buradaki insanlara zulmettiği BM raporlarına girmiştir. YPG'nin sürekli kalmasına müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Biz bu süreci barışçıl bir şekilde götürülmesi taraftarıyız ama Türkiye'ye bu kadar yakın bir bölgede terörist yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

BİZ TERÖRİSTLERE KARŞIYIZ

Biz başından beri şunu söylüyoruz. Biz teröristlere karşıyız. Biz hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimiz başta olmak üzere hiçbir etnik grupla sorunumuzun olması mümkün değil. YPG'nin içinde bildiğiniz gibi çok değişik unsurlar var. Bizim yegane hedefimiz terörle mücadele, teröristle mücadele. Onun dışında bizim Arapları, Kürtleri hedef almak gibi bir amacımız söz konusu değil.

TÜRK HÜKÜMETİ DEAŞ'LA GÖĞÜS GÖĞÜSE MÜCADELE VERDİ

DEAŞ'la göğüs göğüse mücadele eden, en radikallerini etkisiz hale getiren tek devlet Türkiye Cumhuriyeti devleti.

66 BİN TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

984'ten beri şu ana kadar 66 bin 568 terörist etkisiz hale getirildi. Türkiye, Irak ile Suriye'nin kuzeyinde toplam 17 bin terörist var. 750'si yurt içinde, 3 bini Irak'ın kuzeyinde, 13 bini Suriye'nin kuzeyinde.

Ankesörlü telefonlar, büfeden aramalar, bunlarla ilgili kurulan bu ardışık telefon konuşmaları... Bunların hepsi istihbarat kuruluşlarımız tarafından çalışılıyor, tasnif ediliyor, bu tasniflere göre yargı kararını veriyor, yargı kararlarını da eksiksiz uyguluyoruz.

(S-400'ler) Ekimden itibaren kurulmaya başlanacak. Nerelerde olacağı konusunda Hava Kuvvetleri çalışmaları sürdürüyor. Bizim S-400 almamız bir tercih olmanın ötesinde zorunluluk. 82 milyon vatandaşımızı korumak ve kollamak zorundayız.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini anlattı

ARTIK ÜRETİCİ OLACAĞIZ

Türkiye artık pazar olmaktan bıktı. Ortak üretim yapacağız, teknoloji transferi yapacağız, biz de üretici olacağız. Dolayısıyla biz de artık geldiğimiz noktanın bilincindeyiz.

GÜVENLİĞİMİZE KATKI SAĞLADILAR

Mili politikalarımız çerçevesinde dün neysek bugün de oyuz. Bunun en tipik göstergesi, NATO'ya karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz, NATO Genel Sekreteri de bunu her zaman teyit ediyor.

Suriye krizinin başlangıcında NATO'ya yaptığımız müracaat çerçevesinde Amerika, Almanya, Hollanda'dan bataryalar gelmek suretiyle bizim buradaki güvenliğimize katkı sağladılar. Fakat şunu da gördük, belli bir süre sonra onlar buradan ayrıldılar. Şu anda ülkemizde hava savunmamıza katkı sağlayan bir İspanya var bir de İtalyanlar var. Şunu gördük, bizim mutlaka bunlardan sahip olmamız lazım." dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:35

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153