banner171

ABD ile 'Gülen' restleşmesi

Başbakan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın iki gün önce Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin yaptığı telefon görüşmesi ortaya çıktı.

ABD ile 'Gülen' restleşmesi
 Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in iki gün önce Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili yaptığı telefon görüşmesinde ilginç diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı.

BİZE DARBECİ DİYORLAR

Edinilen bilgiye göre Biden, Türk halkının darbe karşında ortaya koyduğu cesareti överken, ABD'nin darbe teşebbüsünü en başında kınadığını dile getirdi. MYK toplantısının yapıldığı saatlerdeki telefon görüşmesinde Biden, “Sizin hükümetinizden bazı isimler, Türkiye'nin yaşadığı darbenin arkasında ABD'nin olduğuna dair ifadeler kullanıyorlar. Bunun düzeltilmesini sizden bekliyoruz” dedi. Yıldırım da, “Bu darbenin başsorumlusu ve mimarı da yıllardan beri sizin ülkenizde yaşıyor ama. Daha önce de gündeme geldi, biz de sizden onun iadesini bekliyoruz” karşılığını verdi.

RAKAMLARLA ANLATTI

Görüşmede Yıldırım, darbe gecesi teröristlerin 246 masum vatandaşı katlettiği, bin 536 vatandaşı ise yaraladığı bilgisini de paylaştı. Görüşmede, Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milletin ve emniyet güçlerinin cansiperane bir mücadeleyle darbe girişimini başarısız kıldığını anlattı.

İADE DOSYASI


Daha sonra yapılan açıklamada da Yıldırım'ın “Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliğine atıfla, Fetullah Gülen ve başında bulunduğu terör örgütünün zararlı faaliyetleri konusunda ABD yönetiminin uzun zamandır uyarıldığı, bu çerçevede, 15 Temmuz günü girişilen terörist kalkışmanın elebaşı konumundaki Fetullah Gülen'in iadesi için gerekli başvuru evrakının ABD'ye iletildiği ve bir müttefik olarak ABD'den beklentilerin Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi olduğunu” dile getirdiği aktarıldı.
Kaynak : Hürriyet
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 16:00

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153