banner171

Demirtaş'tan Bülent Arınç'a cevap geldi

Demirtaş'tan Bülent Arınç'a cevap geldi

Demirtaş'tan Bülent Arınç'a cevap geldi

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte açıklamaları:


 "HDP'NİN KARARLARI KANDİL'DE ALINIYOR" YORUMUNA TEPKİ GÖSTERDİ
"Bülent Arınç'a cevap olarak şunu söylemek istiyorum; Biz HDP olarak şu gördüğünüz binada kararlarımızı alırız ve bizim için burada alınan kararlar dışında başka hiçbir karar geçerli değildir. Bizim kararlarımız bu binada alınır. Hiç kimse bizim adımıza karar almadı almaz da.

Fakat sen kendi partin için bunu söyleyebiliyor musun? Sen Peki bunu söyleyebiliyor musun? AKP Genel Merkezi dışında hiçbir yerde bizim hakkımızda karar alınamaz diyor musun? Mesala Saray bizim hakkımızda karar alamaz diyebilir misin? Sarayda sizin partiniz adına kararlar alınabiliyor mu alınamıyor mu?"

ATEŞKES BİTTİ Mİ?

"Yapılan açıklamaları biz de izliyoruz. 2,5 yıldır devam eden süreç boyunca gelinen ek gerilimli aşamadayız. Biz çözüm sürecinin bir an önce kaldığı yerden değil daha ileri aşlamadan başlaması sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz hep. Fakat süreç yoktur, taraflar yoktur, masa yoktur diyen biz değiliz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bunu söylemiştir. Şimdi süreç var mı, ateşkes var mı onun kararını HDP olarak biz vermiyoruz."

"KCK'NIN AÇIKLAMASINDAN BİZ ŞUNU ANLADIK"

"KCK'nin yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık. Tümüyle ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar bu açıklamada. Fakat ateşkes karşılıklı olmalıdır. İhlal eden askeri baraj ve yol yapımları durması gerektiği, durmazsa misilleme yapacağı diye okuduk biz."

"ATEŞİN ASKERLER TARAFINDAN AÇILDIĞI KONUSUNDA CİDDİ BULGULAR VAR"

"Ardahan'da yaşanan olay kaygı verici. Yaşamını yitiren amcamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yayın medyanın yazdığı gibi olayın gelişmediğini biliyoruz. Raporlara bakacağız. Partililerimiz ailelerle görüşmediler. Ateşin askerler tarafından açıldığı konusunda ciddi bulgular var, bunları da paylaşacağız. İmralı kendisi bir tecrittir. Kendisiyle istediğiniz kişilerin istediği kadar görüşmesine izin veriyorsunuz. Bunun adına da müzakere diyorsunuz. Bu olmaz. Ben öcalan'ın çözüm sürecine ciddi katkı sunabilecek durumda olduğunu düşünüyorum. Bunun yolu sadece HDP heyetinin gitmesiyle olmaz. Güvene dayalı müzakere süreci başlaması lazım."

"RTÜK ADAYINIZ KİM OLACAK?"

"Bugüne kadar ki uygulamalara bakarak ifade ediyoruz. Sandalye sayısında eşitlik olursa kurayla belirleniyor. Fakat Meclis Başkanlığı kendi görüşüne de aykırı şekilde bizim HDP'nin desteğini açıklamıştı. Ama ne hikmetse kendi görüşünü inkar eden yaklaşım ortaya koydu. Biz kura çekerek bizim yada MHP'nin de olabilirdi. Ama görünen o ki AKP el altından MHP'yi destekleyerek, RTÜK üyeliğini MHP'ye armağan etmek istiyor.

Biz daha çok daha önce partimizde üst düzey görevler de yapmış, uzun basın deneyimi olan sayın Filiz Koçali'yi aday göstermeyi düşünüyoruz."
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 14:14

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153