banner171

Ege'de 6.3 büyüklüğünde deprem!

Muğla açıklarında saat 01:31'de meydana gelen deprem Ege Bölgesi'nin çok sayıda şehrinde hissedildi ve vatandaşları korkuttu. Deprem AFAD'a göre 6.3 büyüklüğünde ve yerin 10 km altında meydana geldi.

Ege'de 6.3 büyüklüğünde deprem!

Kandilli ise depremin 6.2 şiddetinde ve yerin 5 km altında meydana geldiğini açıkladı. Depremde ölen olmazken, balkondan atlayan birkaç kişinin yaralandığı haberleri geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin 5 Km derinlikte ve 6.2 şiddetinde olduğunu duyurdu. Kandilli depremin merkez üssünün Gökova Körfezi olduğunu da belirtti. 

YUNANİSTAN KAYNAKLARI...

Deprem için Yunanistan kaynakları ise ilk verdikleri bilgilerde 6.6 şiddetini verdiler. Yunanistan kaynakları ayrıca depremin yerin 10 km altında gerçekleştiğini belirtti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu ise depremi 6.7 şiddetinde açıkladı ve merkez üssünü Bodrum yakınları olarak gösterdi.BALKON VE PENCELERDEN ATLAYAN ÇOK KİŞİ YARALANDI


Panikle balkondan atlayan, dışarı çıkmaya çalışırken yaralanan vatandaşlar ise Bodrum Devlet Hastanesi'ne akın etti. Hastanenin bahçesi yaralılarla dolarken, acil servisin tavanındaki kaplama malzemelerinin bir bölümü çöktü. Acil servis boşaltılırken, doktorlar yaralılara bahçede müdahale etti. Milas'ta da deprem sonrasında balkondan atlayan 10 kişinin yaralandığı öğrenildi.


BODRUM BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK ŞİDDETLİ SARSILDIK

Muğla açıklarında meydana gelen depremin en çok hissedildiği bölgelerden biri olan Bodrum'un Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, hurriyet.com.tr'ye çok şiddetli bir sarsıntı meydana geldiğini belirterek, 'Şu ana kadar bize gelen herhangi bir kötü durum yok. İnşallah da olmaz. Şu an bilgileri topluyoruz' dedi.

Sarsıntı İzmir merkez ve Fethiye'ye kadar geniş kıyı şeridinden de hissedildi. Depremin ardından vatandaşlar kendilerini açık alanlara attı. ARTÇILAR SÜRÜYOR


Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar sürüyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gökova Körfezi'nde saat 01.31'de 6,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Yerin yaklaşık 8,6 kilometre derinliğinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 01.52 ile 02.23 arasında 4 artçı deprem daha kaydedildi 
AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 01.52'de 4,6 büyüklüğünde, saat 01.54'te 4,5 büyüklüğünde, saat 02.00'de 4,2 büyüklüğünde, saat 02.23'te ise 4,5 büyüklüğünde 4 artçı sarsıntı daha meydana geldi.4,6 büyüklüğündeki deprem Ege Denizi'nde yerin 14,57 kilometre derinliğinde, 01.54'teki 4,5 büyüklüğündeki deprem Gökova Körfezi'nde yerin 6,97 kilometre derinliğinde, 02.00'daki 4,2 büyüklüğündeki deprem yerin 2,52 kilometre derinliğinde, 02.23'teki deprem yerin 5,04 derinliğinde meydana geldi.

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Ege Denizi'nin Muğla açıklarında 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin hissedildiği Muğla merkezde vatandaşlar evlerinden dışarıya çıktı ve yakınlarını bilgilendirdi.


DENİZ SUYU YÜKSELDİ


Depremden hemen sonra vatandaşlar sokaklara döküldü. Depremin hemen ardından Bodrum'da deniz suyunun yükseldiği öğrenildi. Birçok yerde elektrikler kesildi, yollarda ise çökmelerin olduğu bildirildi.ELEKTRİKLER KESİLDİ! ÇÖKMELER MEYDANA GELDİ


Birçok yerde elektrikler kesildi, yollarda ise çökmelerin olduğu bildirildi.


AFAD BAŞKANI UYARDI

CNNTürk canlı yayınına bağlanan AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden artçı sarsıtıların devam ettiğini ifade ederek vatandaşları evlerine ve otellerine girmemesi konusunda uyardı. Bilden meydana gelen depremde can kaybının yaşanmadığını ifade ederken her türlü önemin alındığını söyledi. MUĞLA VALİSİ: CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Muğla Valisi Esengül Civelek deprem sonrasında mal ve can kaybı yaşanmadığını ifade ederek 'An tiibariyle bize yansıyan olumsuzluk yok. Bodrum Devlet Hastanesi'nde hastalar tahliye edilmedi. Acile gelen hastaların kendi isteği doğrultusunda hastane bahçesinde yapılmaktadır. Bunlar da basit yaralanmalardır. Kriz masası oluşturduk.' dedi. 

KOS ADASINDA 2 ÖLÜ

CNN Türk Yunanistan muhabiri Kos adasında tarihi bir caminin minaresinin yıkıldığını ve 2 kişinin öldüğünü bildirirken, çok sayıda yaralılık olduğunu söyledi.  Edinilen bilgiye göre, Datça ile Kos Adası arasında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem büyük korkuya neden oldu. Deprem sırasında Kos'un merkezinde bulunan Defterdar İbrahim Efendi Camii'nin minaresi yıkıldı, caminin içi, dışı ve bahçesinde de büyük hasar meydana geldi. Halen faaliyette olan cami, 1724 yılında Defterdar İbrahim Efendi tarafından yapılan, Platani köyündeki cami ile birlikte adada açık olan ve namaz kılınabilen iki camiden biri durumundaydı.

Bu arada, Kos'ta depremin ardından yerli halk ile tatilciler sokaklara döküldü. Büyük korkuya neden olan depremin ardından ilk belirlemelere göre bazı bölgelerde evler yıkılırken, Kos Marina'sının bulunduğu bölgede yollarda derin çatlaklar meydana geldi.MUĞLA VE ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ

Deprem Muğla'nın yanısıra Ege bölgesi ile Akdeniz'in bazı bölgelerinden de hissedildi. Depremi hisseden bölgelerde vatandaşlar endişe ile sokaklara çıktı.

AFAD'A GÖRE 6,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ise depremin büyüklüğünü 6.3 ve merkez üssünü ise Muğla'nın Datça ilçesi olarak açıkladı.

Depremin yerin yaklaşık 8,6 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.

DATÇA BELEDİYE BAŞKANI

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise depremi şiddetli bir şekilde yaşadıklarını, vatandaşların korkuyla sokaklara çıktığını belirtti. Uçar Datça genelinde ilk gelen bilgilere göre can kayı ve yaralanma bulunmadığını belirtti.ELEKTRİK VE GSM HATLARINDA KESİNTİ

Depremden sonra Bodrum'da elektrik kesintisi meydana geldi. Bodrum'da aşırı yüklenme nedeniyle GSM hatlarında kesinti oldu.MUĞLA'DA HALK EVLERİNE DÖNMEDİ

Menteşe İlçesi'nde, yaşanan depremin ardından halk büyük paniğe kapılarak sokaklara çıkarak okul bahçeleri, kafeteryalarda toplandılar. Aileler kucaklarındaki bebeklerle evlerine girmeyerek korku dolu bekleyişlerini sürdürüyor.

Depremi evinde hisseden Sercan Acar isimli bir vatandaş, “Deprem olduğu sırada uyanıktım. Birkaç saniye önce deprem mi oluyor diye eşime söyledim. Ardından büyük bir deprem meydana geldi. Kızımı kucağıma alarak eşimle birlikte masanın altına girdik. Çok korkuyoruz' dedi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören bir vatandaş ise “İlk önce ranzayı biri sallıyor sandım. Ardından deprem olduğunu fark ettik. Koşar adımlarla dışarıya kaçtım. Kardeşimin aracının içerisinde korkuyla bekliyorum” dedi.

MARMARİSLİLER SOKAKLARDA

Ege Denizi'nde, Gökova Körfezi merkezli saat 01.31'de gerçekleşen deprem Marmaris'te de hissedildi. Birçok vatandaş ve turist kaldıkları yerleri terk edip sokaklara döküldü. İlk gelen bilgilere göre, depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Mamaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, 'Şu anda ilçede güvenlik güçlerimiz sokak sokak geziyor. Herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Devlet olarak teyakkuz halindeyiz' dedi.

BODRUM'DA ACİL SERVİS BOŞALTILDI

Bodrum'da devlet hastanesinin acil servisinin tedbir amaçlı boşaltıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 09:39

Gülsüm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153