banner171

Heronlar izliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin IŞİD ve PKK hedeflerini bombalamasının ardından sınırda sıcak saatler yaşanıyor. Heronların keşif uçuşları artırıldı.

Heronlar izliyor
 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin IŞİD ve PKK hedeflerini bombalamasının ardından sınırda sıcak saatler yaşanıyor. Heronların keşif uçuşları artırıldı. 
Başbakan Davutoğlu bugün, Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine 2, Suriye'deki IŞİD hedeflerine 3. dalga operasyonlar için talimatın verildiğini, operasyonların sürdüğünü de söyledi.

Öğle saatlerinde savaş uçaklarının Diyarbakır'dan kalkış yaptığı görüldü.

İşte sınırda son durum...
0Sitene Ekle
Heronlar izliyor
HERONLAR İZLİYOR
 
Batman Askeri Havaalanı’nda konuşlandırılan İnsansız Hava Uçakları Heronların, Türk jetlerinin Irak’taki PKK kamplarını bombalamasının ardından sınıra yönelik keşif uçuşları arttırıldı.
 
Sınıra en yakın havaalanı konumundaki Batman Askeri Havaalanı’nda konuşlandırılan insansız hava uçakları, sınırdaki son gelişmelerle birlikte keşif uçuş sayını arttırdı. Yaklaşık 1.5 ay önce tadilata alınan Batman havalimanındaki F-16 savaş uçakları Diyarbakır ile Malatya Erhaç hava üslerine kaydırılınca, Batman havaalanı ise heronların konuşlandırıldığı merkeze dönüştü. Sabah erken saatlerde sınıra yönelen heronların keşif uçuşlarını arttırması dikkat çekti. Heronların yanı sıra Sikorsky helikopterlerinin de sevkiyat yaptıkları havaalanında hareketlilik gözlendi.
 
İnsansız hava uçaklarının daha çok sabah ve akşam saatlerinde keşif uçuşlarını yaptıkları Batman Havaalanı’ndaki trafik son günlerde arttı.
 
DİYARBAKIR'DAN UÇAKLAR KALKTI
 
Kuzey Irak’taki PKK kamplarına dün gece düzenlenen sınır ötesi hava harekatının merkezi olan Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nde bugün sabah saatlerinden itibaren sesizlik hakim. Sabah saatlerinde kalkan 3 savaş uçağı da bir süre uçtuktan sonra yeniden üsse döndü.
 
PKK’nın Kuzey Irak’taki kampları olan Kandil, Hakurk, Metina, Zap, Gare, Avaşin-Basyan’a yönelik dün gece hava harekatı başlatan Türk savaş uçaklarının kalktığı Diyarbakır 8’inci Ana Jet üssünde bugün sesizlik hakim. Sabah saatlerinde kalkan 3 savaş uçağı bir süre uçtuktan sonra piste iniş yaparken, Irak’taki Kürt kaynakları, bugün Kuzey Irak bölgesindeki PKK kamplarının bulunduğu alanların üzerinde sadece keşif uçuşlarının yapıldığını söyledi.
 

 
200 METREDE BİR
 
NTV'nin haberine göre Hatay'dan başlayarak Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin'in Nusaybin ilçesine uzanan sınır hattının kritik noktalarına, 5 metre derinliğinde ve 6 metre eninde hendekler kazıldı. Hudut birlikleri, termal kameralarla sınırı 24 saat izliyor. Sınır hattında her 200 metrede bir görevli askerler, yasa dışı faaliyetlere karşı nöbet tutuyor. Bölge, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üstün ateş gücüne sahip savunma silahlarıyla da kontrol altında
5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikler, yaklaşık 190 kilometrelik güzergahta görev yapıyor. Mevcut kuvvetlere ilave olarak Gaziantep'ten gönderilen tank, zırhlı muharebe araçları, hava savunma sistemleri ve askeri personel de, Kilis'in Elbeyli ilçesindeki hudut karakolları ile Gaziantep'in Oğuzeli ve Karkamış ilçelerindeki sınır hattında konuşlandı.
 
YPG KONTROLÜNDEKİ BÖLGEDE PATLAMA
 
Şanlıurfa Akçakale'nin karşısında bulunan YPG kontrolündeki Suriye'nin Telabyad kentinde saat 13.30 sıralarında 2 büyük patlama meydana geldi. Patlamalar Türkiye tarafından da duyuldu. Türkiye tarafından da duyulan patlamanın ardından Telabyad’tan dumanlar yükseldi. Daha önce IŞİD’in elindeyken, geçen ay şiddetli çatışmalardan sonra PYD’nin eline geçen kentteki patlamaların, bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılardan kaynaklandığı sanılıyor.
 
Telabyad’taki patlamadan sonra yükselen dumanlar sınırdan izleniyor.
 
CERABLUS'TA TOP SESLERİ
 
Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinin güneyinden sabah saatlerinde duyulan top sesleri, yerini aralıklarla duyulan silah seslerine bıraktı. DAEŞ terör örgütü mensupları ve sivillerin de aralıklarla görüldüğü Cerablus'tan görüntü almak isteyen yerli ve yabancı çok sayıda gazeteci Karkamış ilçesine geldi. Gazetecilerin, mezarlık duvarının siper ederek görüntü almaya çalıştıkları görüldü.
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 15:13

burcu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153