banner171

Demirtaş'a Suruç patlaması eleştirisi! Selvi yazdı

Suruç patlamasının sorumlusunun AK Parti hükümeti olduğunu savunan HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, 'Tarihi bir fırsatı ıskaladı' diyen Abdülkadir Selvi'den eleştiri geldi.

Demirtaş'a Suruç patlaması eleştirisi! Selvi yazdı
 Türkiye'yi kana bulayan Suruc patlamasına ilişkin, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, bugünkü "Yanlış yaptık Selahattin Başkan" başlıklı ironik yazısında, AK Parti hükümetinde olayın sorumlusu olarak eleştiren HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş'a göndermelerde bulundu.
SELVİ: 6-8 EKİM OLAYLARI SONRASINDA DEMİRTAŞ'A AÇILAN KREDİ...

'6-8 Ekim olayları'nda Demirtaş'ın yaptığı beyanları hatırlatan Selvi, Demirtaş'ın o süreçte sorumsuzca davrandığını, yaptığı çağrı sonrası 53 kişinin öldüğünü, buna rağmen Demirtaş'a "göbek bağı PKK ile kesilmiş olan bir siyasi partiyi, Türkiyelileştirmek" adına yeni bir kredi açıldığı ve "6-8 Ekim yanlışının yüzüne vurulmadığı"nı, yeni bir şans tanındığını, hatta seçim öncesi HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamanın ardından yaptığı “İtidal çağrısı" üzerine kendisini yere göğe sığdıramadıklarını ifade etmesinin ardından, Suruç saldırısının ardından Demirtaş'ın "o gün edilmemesi gereken bir söz edip;  yapılmaması gereken bir çağrı yaptığı"nı söyledi.

"OLMADI SELAHATTİN BAŞKAN, OLMADI"

"Suruç saldırısının faturasını kimse HDP'ye ya da Selahattin Demirtaş'a kesemez. Çok büyük bir haksızlık olur. Suruç'un bir mağduru da HDP." diyen Selvi, "Aslında Suruç saldırısı Selahattin Demirtaş'ın Türkiyelilik açılımının samimiyet testiydi. Halka silahlanma çağrısı yapacağına teröre karşı ülkesi ve halkıyla birlikte ortak bir tavır koysaydı, işte o zaman kendi adına küçük ama Türkiyelileşme konusunda adına büyük bir adım atmış olacaktı. Tarihi bir fırsatı ıskaladı. O gitti, Cemil Bayık'ın dilini kullandı. Kendisini uyaranları ise "IŞİD kafası"nda olmakla suçladı. Olmadı Selahattin Başkan, olmadı." diyerek eleştiride bulundu.

dem,rtas-bingol.jpg 

YÜKSEKDAĞ'I DA ELEŞTİRDİ: SANKİ MARJİNAL BİR ÖRGÜTÜN SÖZCÜSÜ...

Selvi, Demirtaş'ın yanısra HDP'nin 2. eş başkanı Figen Yüksekdağ için, "yüzde 13 almış bir partinin eş başkanı olarak değil, marjinal bir örgütün sözcüsü gibi konuştu." idiyerek eleştiri yaptı. 

"AK PARTİ IŞİD'İN HAMİSİ DEĞİL, MAĞDURU..."

"Cihatçı gruplara katılmak üzere Türkiye'den son 3 yılda 10 bin kişinin Irak ve Suriye'ye gittiğini, bunların 7 bininin de IŞİD'e katılmış olduğunu" ifade eden Selvi, HDP'nin hükümeti suçlamasına karşılık, Selvi'den "AK Parti ve Türkiye, IŞİD'in hamisi değil, mağduru." diye savunma geldi.

"Hadi cihat için Suriye'ye, Irak'a gitti diyelim? Niye Türkiye'ye dönüp, eylem yapıyorlar?" diyerek sorgulayan Selvi,  "IŞİD'cilerimiz var ama IŞİD uzmanlarımız yok" diye eleştiride bulundu.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

(...) 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a bir çift laf etmesem olmaz.

Galiba sorun bende.

Ben HDP'nin Türkiyelileşme açılımını HDP'den daha çok önemsiyorum.

Galiba sorun yine bende ki Selahattin Demirtaş'ın Türkiyelileşme açılımına liderliğini Selahattin Demirtaş'tan daha fazla önemsiyorum.

Hülasa Selahattin Demirtaş'ın üstlendiği misyona Selahattin Demirtaş'tan daha fazla önem vermişim.
Hata etmişim demek ki.

(...)

Ama ne zaman ki Suruç'ta bu kahpe saldırı gerçekleşti. Bir an bile tereddüt etmeden terörün karşısına dikildik. Bir de baktık ki, Selahattin Demirtaş, o gün edilmemesi gereken bir söz etmiş. Yapılmaması gereken bir çağrı yapmış.

Yanlış yaptın dedik. Türkiyelilik açılımına zar verdiğini savunduk. Tam tersine itidal çağrısı yapmasını istedik. Çünkü şuna inandık ki; hiçbir silahlı mücadele terörü sona erdirmeye yetmiyor. Terörün panzehiri, sivil devin uyanması. Milyonların teröre karşı yekvücut olarak bir araya gelmesiydi. Dinini, ırkını, ideolojisini ayırt etmeden teröre, dur demesiydi.

(...)

Biz daha 4 parti bir araya gelip, ortak bir deklarasyon yayınlamayı beceremedik ki, teröre karşı ortak bir yürüyüş yapalım.
Yazık bize.

Başbakan, Suruç saldırısının ilk anından itibaren teröre karşı ortak bir deklarasyon yayınlanması için çağrı üstüne çağrı yapıyor. Burada Başbakan Davutoğlu'nun ortak deklarasyon teklifine anında olumlu cevap verdiği için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu kutlamak gerekiyor. Peki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli niye karşı çıkıyor?

HDP'nin tavrını merak ediyordum.

Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır, Mersin ve Adana bombalarıyla ilgili eleştirisi yerindeydi.
Demirtaş'ın Meclisi olağanüstü toplantıya çağırması üzerinde durulmaya değer bir öneriydi.
Ama IŞİD'i bırakıp, Türkiye'yi suçlaması doğru değildi?

IŞİD'i bırakıp, AK Parti'yi suçlu ilan etmesi yanlıştı.

(...)

Cihatçı gruplara katılmak üzere Türkiye'den son 3 yılda 10 bin kişinin Irak ve Suriye'ye gittiği söyleniyor. Bunların 7 bini IŞİD'e katılmış.

Hadi cihat için Suriye'ye, Irak'a gitti diyelim?
Niye Türkiye'ye dönüp, eylem yapıyorlar?
IŞİD'cilerimiz var ama IŞİD uzmanlarımız yok.

İlahiyatçılarımız, tarihçilerimiz, sosyologlarımız, kanaat önderlerimiz biraya gelip, IŞİD gerçeğini neden tartışmaz?
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 17:36

burcu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153