banner171

İşte terörle mücadele planı

Ankara, DAEŞ ve PKK'ya yönelik mücadelede yol haritasını belirledi: PKK silah bırakana kadar operasyonlar devam edecek. Kamu güvenliği sağlanınca çözüm süreci tekrar hız kazanacak. DAEŞ ise Türkiye sınırından güneye sürülecek

İşte terörle mücadele planı
 Ankara, DAEŞ ve PKK'ya yönelik mücadelede yol haritasını belirledi: PKK silah bırakana kadar operasyonlar devam edecek. Kamu güvenliği sağlanınca çözüm süreci tekrar hız kazanacak. DAEŞ ise Türkiye sınırından güneye sürülecek
DAEŞ ve PKK terör örgütlerine yönelik üç ayaklı strateji yürüten Ankara, operasyonların yol haritasına ilişkin çerçeveyi de çizdi. PKK'ya yönelik operasyonlar örgüt silah bırakana kadar kesintisiz sürecek. Örgüt Türkiye'yi terk etmeden İmralı ile görüşme olmayacak. Aynı kararlılık DAEŞ için de geçerli olacak. DAEŞ'e yönelik operasyonların öncelikli hedefi Türkiye'nin sınır güvenliğini ve Suriye'deki ılımlı muhalifleri korumak. Üç ayaklı operasyon stratejisinin yol haritası şöyle: 

TÜRKİYE'DEN GİTMEDEN BİTMEYECEK

11 Temmuz'da yayımladığı açıklamayla "askeri amaçlı yol, baraj, karakol" yapımlarını gerekçe göstererek ateşkesi bitiren PKK, saldırılarını artırınca Ankara düğmeye bastı. Kamu düzenini sağlamaya yönelik operasyonlar "PKK'ya yanıt"la sınırlı kalmayacak. Uzun vadeli plana göre, örgüt Türkiye'de silah bırakana kadar askeri müdahale kesintisiz sürecek. 

İMRALI İLE GÖRÜŞME YOK

İmralı heyetinin "Öcalan ile görüşelim" talebi kabul görmedi. PKK unsurları Türkiye'yi terk edip, kamu düzenini bozan adımlara son vermediği müddetçe İmralı ile görüşme olmayacak. Örgütün şehir merkezlerinde depoladığı silahlar temizlenecek. PKK'nın vatandaşlar üzerindeki tehdidi ortadan kaldırıldıktan sonra da çözüm süreci yeniden devreye girecek. 

DAEŞ'İN LİDER KADROSUNA DARBE

DAEŞ'le mücadelede Türkiye içindeki yapılanma özel önem taşıyor. Yapılan operasyonlarda örgütün Türkiye içindeki lider kadro ve lojistik yapılanması hedef alındı. Böylece sınır ötesinde operasyon sürerken, örgüt yapılanmasının Türkiye'yi bombalı saldırılarla hedef almasının önüne geçildi. Bu kapsamda DAEŞ'in Türkiye'de tekrar örgütlenmesine izin verilmeyecek. Önümüzdeki günlerde Türkiye içindeki örgüt mensuplarına yönelik adım atılacak. Türkiye içinde saldırıda bulunmamaları için hücreler yakın takibe alındı. 

DAEŞ GÜNEYE DOĞRU SÜRÜLECEK

DAEŞ'e karşı sınır ötesinde yapılan operasyonun amacı, örgütü Türkiye sınırından uzaklaştırarak DAEŞ ile Türkiye arasında bir "tampon" bölge oluşturmak. Bu adım Türkiye'yi DAEŞ terör örgütünün saldırılarından koruyacak, örgütün Türkiye sınırını insan kaynağı olarak kullanma çabasına ket vurulacak. Koalisyonun da katkısıyla DAEŞ'in güneye püskürtülmesiyle, bu yere Azez bölgesinden muhalifler kaydırılacak. PYD'nin o bölgeye girmesine de izin verilmeyecek. 

DİĞER ÖRGÜTLERE DE AMAN YOK

Esad ve PKK ile eşgüdüm içinde hareket edip, terörle mücadeleyi baltalayabilen ve kamu düzenine zarar veren bu örgütlerin mensuplarına yönelik operasyon ve yakın takip uygulamaları kesintisiz devam edecek, saldırı tehditleri minimize edilecek. 

KUZEY IRAK'A 4. HAVA OPERASYONU

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik operasyonları sürüyor. Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan dün saat 20.00 sıralarında havalara F-16 tipi yaklaşık 10 savaş uçağı, Kuzey Irak'a yöneldi. 4. dalga hava operasyonunda, Hakurk başta olmak üzerene, terör örgütün kampları hedef alındı. Diyarbakır'ın yanısıra Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinden de gözlenen hava hareketliliğe geç saatlere kadar sürdü. Operasyona katılan uçaklardan bazıları, 23.00 sıralarında Diyarbakır'a döndü. Ancak operasyona ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Türk Hava Kuvvetleri'nin PKK terör örgütü kamplarını hedef aldığı saatlerde, Irak sınırındaki topçu ve obüs bataryaları da harekete geçti. PKK hedefleri ateş altına alındı. 

ADANA'DA DAEŞ'Lİ CANLI BOMBA YAKALANDI

Diyarbakır'da PKK'ya yönelik olarak 44 ayrı adre - se yapılan baskınlarda 21 kişi gözaltına alındı. Adana'da ise canlı bomba olduğu iddia edilen DAEŞ üyesi H.G. ile PKK'nın şehir yapılanma - sı KCK'nın sokak eylemlerini yönetmeye geldiği açıklanan A.E. tutuklandı.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 18:57

burcu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153