banner171

Koalisyon görüşmeleri AK Parti-CHP son dakika gelişmeleri

Koalisyon görüşmeleri bugün. Gözler AK Parti-CHP koalisyon görüşmesinden gelecek son dakika haberlerinde.

Koalisyon görüşmeleri AK Parti-CHP son dakika gelişmeleri
 Koalisyon görüşmeleri bugün saat 14.00'da AK Parti-CHP görüşmesiyle başlıyor. 


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turu için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

DAVUTOĞLU CHP GENEL MERKEZİNDE

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyongörüşmesi için saat 14.10 sularında CHPGenel Merkezi'ne geldi. Davutoğlu'nu CHPTekirdağ Milletvekili Faik Öztrak karşıladı. Görüşme sonrası Davutoğlu, basın toplantısı düzenleyecek. 

Koalisyon turu çerçevesinde,7 Haziran seçimlerinde en çok vekili çıkaran ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün 2. parti konumundaki CHP'nin kapısını çalıyor.

AK Parti-CHP görüşmesi bugün saat 14.00'de CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşecek. Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın ve öbür gün de devam edecek. Davutoğlu,  Yarın MHP'yi, Çarşamba günü ise HDP'yi ziyaret edecek.

KOALİSYON HEYETLERİNDEKİ İSİMLER BELLİ OLDU 

CHP'yi ziyaret edecek Ak Parti heyetinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Ayşenur Bahçekapılı yer alacak.

CHP heyetinde ise Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında, Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç ve Selin Sayek Böke bulunacak.

ASIL PAZARLIK BAYRAMDAN SONRA

Davutoğlu'nun bugün başlayacak ve üç gün sürecek olan ilk tur görüşmelerinin"nezaket ziyaretleri" olması bekleniyor. Nitekim CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da hafta sonunda yaptığı açıklamada, "ilk tur görüşmelerden sonuç çıkmaz. İkinci tur görüşmelerde belki daha sağlıklı sonuç elde edilebilir" demişti. Kılıçdaroğlu, CHP'nin koalisyon kurmak için açıkladığı 14 ilkeden taviz verilmesinin mümkün olmadığını da söylemişti.

CHP'NİN 14 İLKESİ

CHP'nin 7 Haziran seçimleri sonrasında Kılıçdaroğlu'nun ağzından açıkladığı koalisyonkurmak için ortaya koyduğu 14 ilke şöyle;

1- Hukukun üstünlüğü yeniden sağlanmalı.
2- 12 Eylül darbe hukuku tarihe gömülmeli.
3- Siyasette ahlak egemen olmalı.
4- Refah tabana yayılmalı, sosyal devlet anlayışına geçilmeli.
5- Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli.
6- Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.
7- Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı.
8- Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmeli.
9- Özgürlüklerin alanı genişletilmeli.
10- Medya üzerindeki baskıya son verilmeli.
11- Vergi denetimi siyasi araç olmaktan çıkarılmalı.
12- Kamu maliyesi şeffaf olmalı.
13- Özgürlükçü, demokratik bir Anayasa yapılmalı.
14- Yolsuzluklarla etkin mücadele edilmeli.

BAHÇELİ: "İSTİKRARSIZLIK OLMAMASI İÇİN FEDAKARLIK YAPARIZ"

Davutoğlu'nun Salı günü ziyaret edece MHP'nin Lideri Devlet Bahçeli ise, seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda, koalisyon ihtimaline soğuk yaklaştığı, MHP'nin "ana muhalefet görevi üstlenebileceği" mesajını vermişti.

Bahçeli, 4 gün önce yaptığı açıklamada ise, siyasi istikrarsızlık yaşanmaması için gerekli fedakarlığı yapacaklarını söyledi ve koalisyon için 4 şartını açıklamıştı.

MHP'nin koalisyon konusundaki 4 şartı şöyle;
1– PKK terör örgütü vakit kaybetmeksizin kendisini lağvetmelidir.
2- AKP, gizli kapaklı yürüttüğü tüm pazarlıklar hakkında milletimize doyurucu bilgiler vermeli, terör örgütüne hangi vaat ve teminatları sunduğunu deklare etmelidir.
3- Türkiye’nin huzur ve sükûneti etnik ve mezhep temelli kışkırtılan kutuplaşma ve kamplaşmanın bıçak gibi kesilmesiyle mümkündür.
4- Millet ve devlet hayatını çok ağır ve olumsuz bir şekilde abluka altına alan rüşvet ve yolsuzluk olaylarıyla etkin bir mücadele olmazsa olmaz bir ön şarttır. 17-25 Aralık yakın dönemin en vahim yolsuzluklarının deşifre edildiği bir zaman aralığına tekabül etmektedir.

DAVUTOĞLU, HDP'Yİ "NEZAKETEN" ZİYARET EDECEK

Davutoğlu'nun ziyaret edeceği üçüncü parti olan HDP'ye ise koalisyon teklifi götürmesi beklenmiyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de hafta sonundakoalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bu durumu, "CHP, MHP ve HDP ziyaret edilecek ama HDP ile ilgili bir koalisyon düşüncemiz yok" sözleriyle ifade etmişti.

CHP'DE TEMİZLİK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için bugün saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

Koalisyon görüşmeleri öncesinde CHP Genel Merkezi'nde resmi görüşmelerin hazırlıkları, yönetim katlarında tüm hızıyla sürerken Davutoğlu'nun karşılanacağı merdivenler de tazyikli su ile temizlendi.

CHP Genel Merkezi'nin girişi ve etrafındaki merdivenler, Çankaya Belediyesi'nin su tanklı kamyonetinin tazyikli sularıyla temizlenirken kırmızı halının birleştiği noktalardaki hasarlar onarıldı. Cam ve yerler ise temizlik görevlileri tarafından silindi.

SALI MHP, ÇARŞAMBA HDP

Bu arada Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 14:32

burcu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153