banner171

Başkan Usta: ''Ahilik Kültürünün Yaygınlaşması En Büyük Hayalimiz''

Başkan Usta: ''Ahilik Kültürünün Yaygınlaşması En Büyük Hayalimiz''

Başkan Usta: ''Ahilik Kültürünün Yaygınlaşması En Büyük Hayalimiz''

Ahilik Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, meslekte 40 yılını dolduran ilçe esnafına plaket takdim etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Gaziosmanpaşa'daki meslek liselerinden gelen öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte açtıkları stantlarda mesleklerini tanıttı. Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, stantları gezerek öğrencilerle tek tek sohbet etti. Ardından bir konuşma gerçekleştiren Başkan Usta, esnaf ve çıraklığın önemine vurgu yaparak, Ahilik kültürünün yaygınlaşması adına belediye olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarının altını çizdi. Usta, konuşmasının ardından meslekte 40 yılını dolduran esnaflara plaket takdim etti. 

"ESNAFLIK KARDEŞLİKTİR, DOSTLUKTUR, PAYLAŞMAKTIR"

Ahilik kültürünün önemine vurgu yapan Başkan Usta, "İlçemizde aslında çok ciddi bir potansiyel var. Gerek meslek odalarına eleman yetiştirme noktasında gerekse bu konuyla ilgili çaba sarf edenler noktasında büyük bir emek ortaya konuluyor. Ama bunun daha iyi olması, şartların daha da iyileştirilmesi, Ahilik kültürünün yaygınlaşması en büyük hayalimiz. Öyle olmasını da arzu ediyoruz. Biz esnaflığı büyüklerimizden duyduk, gördük. Esnaflık kardeşliktir, dostluktur, paylaşmaktır" dedi.

"ÖNCÜLÜK YAPMAYA HAZIRIZ"

Belediye olarak Ahilik kültürünün yaygınlaşması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyleyen Usta, "Şu anda 4 binin üzerinde meslek liselerinde okuyan öğrencimiz var. Yeni açılacak okulla birlikte bu sayının 5 bini geçeceği beklenmektedir. Meslek sahibi olacak 5 bin gencimizin bu anlamdaki ihtiyaçlarını görmek, planlamak, yönetmek hepimizin görevi. Medeniyetimizin eşiği olarak bildiğimiz esnaflık kültürü yaşatılmalı. Her alanda yok olmaya yüz tutmuş sanat dalları başta olmak üzere yeni esnaf kolları oluşturulmalı. Bu konuda birey olarak, belediye olarak, kurum olarak, vatandaş olarak ne yapılması gerekiyorsa öncülük yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153