banner171

Pazar Yerlerinde HES Kodu Uygulaması Başladı

Pazar Yerlerinde HES Kodu Uygulaması Başladı

Pazar Yerlerinde HES Kodu Uygulaması Başladı
 Gaziosmanpaşa’da semt pazarlarında Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması başladı. Pazarlarda denetim yapan Gaziosmanpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, HES kodu bulunmayan pazarcı esnafının tezgâh açmasına müsaade etmiyor.
Covid-19 salgınına karşı ilk günden bu yana sıkı tedbirlerini sürdüren Gaziosmanpaşa Belediyesi, semt pazarlarında HES kodu uygulaması başlattı. Buna göre pazarcı esnafı, "Hayat Eve Sığar" uygulaması veya E-Devlet üzerinden HES kodunu zabıta görevlilerine göstererek, pazarda tezgah açabiliyor. HES kodu bulunmayan pazarcı esnafının ise tezgah açmasına izin verilmiyor.

HES kodu kuralının uygulanması adına Çarşamba günü kurulan halk pazarında denetimler gerçekleştiren Gaziosmanpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, tüm tezgahları tek tek dolaşarak pazarcı esnafına yönelik HES kodu sorgulaması yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması ve E-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu olmayan pazarcı esnafına kod alınması konusunda yardımcı olan ekipler, esnafı tedbirler konusunda bilgilendirdi. Ekipler, tezgah ve tahtalar arasında mesafe kontrolü ve hijyen kuralları konusunda da kontroller gerçekleştirdi. Vatandaşlara ise maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması yönünde uyarılarda bulunuldu.

Gaziosmanpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlediği kuralların pazar yerlerinde uygulanması adına ilçede kurulan tüm semt pazarlarında denetimlerini sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153