banner171

Başbuğ o imzayı attığına pişman olacak

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un İnternet Andıcı'na verdiği onay iddiası giderek ciddileşiyor

Başbuğ o imzayı attığına pişman olacak

Aralarında Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız'ın da bulunduğu üst düzey komutanların tutuklandığı 'İnternet Andıcı' davası eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a uzanmak üzere. Başbuğ hakkındaki en büyük iddia ise İnternet Andıcı'na 6 Nisan 2009'da verdiği öne sürülen onay...

Radikal'in haberine göre savcılar Başbuğ'u da ifadeye çağırabilir. Savcılar, Andıç belgesindeki 'Sn.K.'a arz' ifadesini sormuş, bazı şüpheliler "Genelkurmay Başkanı" diyerek Başbuğ'u işaret etmişti.

TEMELİ BÜYÜKANIT ATTI

'İnternet Andıcı' olarak bilinen çalışmanın temelleri eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt zamanında atıldı. Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçildiği 2007 Ağustos'undan sonra 'Bilgi Destek Planı' hazırlandı. İlker Başbuğ, görevi Büyükanıt'tan devraldıktan sonra ismini 'Eylem Planı' olarak değiştirdiği planı onayladı. Planın 2012 yılına kadar her yıl güncellenmesi de karara bağlandı.

KRİTİK İSİM DURSUN ÇİÇEK

İnternet Andıcı, 'Eylem Planı' çerçevesinde ortaya çıktı. Görev, Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi'ne bakan Tümgeneral Mustafa Bakıcı tarafından emrindeki Şube Müdürü Albay Dursun Çiçek'e verildi. Çiçek'in hazırladığı andıç, Şubat 2009'da imzaya açıldı.İlk imzayı Bakıcı attıktan sonra sırayla Genelkurmay Harekât Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu imzaları attı.

Çubuklu'nun imza tarihi 16 Şubat. 1 Nisan tarihinde Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız, 'Sn.K.'a arz' parafıyla imzayı koyuyor ve andıç Genelkurmay Başkanı'nın makamına gidiyor. İlker Başbuğ'un, 6 Nisan'da 'olur' vererek andıcı yürürlüğe soktuğu öne sürülüyor.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner211

banner150

banner153