banner171

Gaziosmanpaşa’da Fuzuli Kültür Sanat Sezonu Açıldı

Gaziosmanpaşa’da 2020-2021 Fuzuli Kültür Sanat Sezonu, “İstanbul’dan Karabağ’a Gönül Köprüsü” temasıyla düzenlenen programla açıldı.

Gaziosmanpaşa’da Fuzuli Kültür Sanat Sezonu Açıldı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, 2020-2021 Fuzuli Kültür Sanat Sezonu, “İstanbul’dan Karabağ’a Gönül Köprüsü” temasıyla düzenlenen açılış programıyla başladı. Programa İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Muavin Konsolosu Ramiz Hacızade, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Sosyolog İsmail Öz ile birlikte Azeri Piyano Sanatçısı Brilyant Kıymetli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Davetlilerin sosyal mesafe kuralına göre oturtulduğu salondaki koltukların üzerine Türkiye ve Azerbaycan bayrakları konuldu.  Azeri sanatçı Brilyant Kıymetli’nin piyano dinletisi sunduğu açılış programında, Dr. Sami Dural, Gaziosmanpaşa Senfoni Orkestrası, Gaziosmanpaşa Belediye Sanat Akademisi Öğretmen Orkestrası ve Gençlik Korosu sahne aldı. Ayrıca Yeni Normal Karma Resim Sergisi de davetlilerin beğenisine sunuldu.

“ERMENİLERE KARŞI AZERBAYCAN’IN ONUR MÜCADELESİNDE YANINDA OLDUĞUMUZU İFADE ETMEK İSTİYORUM”

Kültür sanat sezonunun açılış konuşmasını yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Günümüzün anlamını en çok ifade eden, dostluğumuzun pekiştirilmesi birlikte bir millet olmanın, iki devlet olmanın, gardaş ülkelerle yürüme sorumluluğunun yerine getirilmesi anlamında çok büyük katkı sağlanmış Fuzuli ile bu programı adlandırmış olduk. Hem onu yad etmek, hem de bu gün kendi topraklarını, kendi değerlerini, kendi ülkesini ve sınırlarını korumak anlamında vermiş olduğu mücadelenin bir savunucusu, bir destekçisi olmanın da sorumluluğunu taşıdığımız düşüncesiyle Fuzuli’yi burada anmak bizim görevimizdir diye düşündük. Değerleri korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak her ecdadın önemli görevlerinden birisidir. Tıpkı bizler de sizlerle birlikte yüz yıl öncesine dayanan Çanakkale ruhunu çok büyük bir coşkuyla büyük bir sorumlulukla yerine getirirken, sonrasında yine 15 Temmuz’da yaşadığımız ama hatırlamak istemediğimiz o hain darbe kalkışmasını da unutmayacağız, unutturmayacağız. Azerbaycan’ın yıllardır topraklarını işgal eden Ermenilere karşı kendi yurdunu korumanın onur mücadelesinde yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi. 

“HER VATANDAŞIMIZA KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATMAYA, SANATIMIZI PAYLAŞMAYA YÖNELİK GAYRET İÇİNDEYİZ”

Kültür sanatla ilgili çalışmalara öncelik verdiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Usta, “Birkaç yıl öncesinde bizzat gidip o topraklardaki soydaşlarımızın, gardaşlarımızın Türkiye’ye ve Türk milletine özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımıza bakışlarını yerinde görünce biz birlikte yaşamak durumunda olan bir millet olduğumuzu bir kere daha görmüş olduk.  Gerek kültür, gerekse sanatla ilgili sorumluluklarımızın önemli olduğunu düşünüp kolları sıvadık. Bu şehirde bir kültür hikayesi, sanat hikayesi yazmamız gerektiğini düşündük. Toplumdaki bu beklentilerin çokluğunu biliyorduk. 7 yaş üzerindeki herkese ne olursa olsun her vatandaşımıza kültürümüzü anlatmaya, sanatımızı paylaşmaya yönelik gayret içindeyiz” diye konuştu.

“BUGÜNLERDE AZERBAYCAN İLE BERABER OLMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK GURUR VERİCİ”

Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Muavin Konsolosu Ramiz Hacızade, “Bugünlerde Azerbaycan ile beraber olmanız bizim için çok gurur verici. Bu destekleri her zaman hissettik ve şimdi de hissediyoruz. Fuzuli’yi zaten anlatamaya gerek yok. Türk dünyası zaten iyi biliyor. Bu medeni irsimizi de yaşattığınız, tekrar genç nesillere aktardığınız için kendi adıma, devletim adına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

“KARABAĞ AZERBAYCAN'INDIR”

Azeri sanatçı Brilyant Kıymetli, sahne öncesi yaptığı konuşmada, “Bir millet iki devlet desturu ile Karabağ Azerbaycan’ındır diyor ve sizlere en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.  Konuşmasının ardından Azeri sanatçı Brilyant Kıymetli’nin sunduğu piyano dinletisi büyük beğeni topladı. Programda Azerice söylenen şarkıya vatandaşların Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını sallayarak eşlik etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153