banner171

Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız”

Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız”

Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız”
 Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yıl sonuna kadar 4 bin 400 konutun temelini atarak, en geç 400 gün içerisinde hak sahibi vatandaşlarımıza bu konutların teslimini yapacağız” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa’da gerçekleştirilen “Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı”nda konuştu. Gaziosmanpaşa’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili müjdeler veren Bakan Kurum şunları aktardı:

“Bakanlık olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bugün Gaziosmanpaşa’da 4 bin 400 konutun başlangıcını yapmış, ilk etabının temelini atmış olacağız. Akabinde de yıl sonuna kadar 4 bin 400 konutun temelini atarak en geç 400 gün içerisinde hak sahibi vatandaşlarımıza bu konutların teslimini yapmış olacağız. Yıldıztabya Mahallemizde yatay mimari esaslı, mahalle kültürümüzü yansıtan, ev ve iş yerinin bulunduğu projenin inşasına başlandı. Karayolları Mahallemiz de imara açılacak. İmar düzenlemeleri yıl sonuna kadar tamamlanacak. Şimdiden tüm vatandaşlarımıza yeni, sağlam, güvenli konutları hayırlı, uğurlu olsun.”

“GAZİOSMANPAŞA'DAKİ TÜM RİSKLİ ALANLARIN DÖNÜŞÜMÜNÜ YAPACAĞIZ”

Gaziosmanpaşa'da 2012'de başlattıkları bu kentsel dönüşüm seferberliğinde toplamda 432 hektarlık alanda 13 bölgede bu projelerin yapıldığını aktaran Kurum, bu projenin bir kısmını Gaziosmanpaşa Belediyesi, KİPTAŞ ve TOKİ'yle etaplar halinde yaptıklarını anlattı. Önümüzdeki süreçte 13 bölgenin 5’inde 4 bin 400 konutu Bakanlığın, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle yapacağını belirten Bakan Kurum, Gaziosmanpaşa'daki tüm riskli alanların dönüşümünü yapmak suretiyle İstanbul'u marka şehir haline getireceklerinin altını çizdi.

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmemeye çalıştık. Buna ilişkin de her türlü tedbiri göreve geldiğimiz günden beri almaya gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımıza kira ve taşınma yardımı gibi birçok yardım yapıyoruz. Yine yayınladığımız yönetmelikler ve kanun düzenlemeler kapsamında da hem vatandaşımızın hem de yüklenicilerimizin mağduriyetlerini engelleyecek birçok düzenlemeyi de yapmaya gayret gösteriyoruz."

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YETERLİLİĞİ OLAN FİRMALAR BU İŞE GİREBİLECEK”

Konuşmasında kentsel dönüşüm inşaatlarında göz önüne alınan kriterlerden de bahseden Kurum, “Kentsel dönüşüm inşaatlarında yeterliliği olan firmalar iş yapabilecekler. Müteahhitleri 9 ayrı yeterlilik kriterine ayırdık. Bu yeterlilik kriterleri kapsamında kentsel dönüşümde de hem teknik hem de mali açıdan yeterlilikleri olan firmalar bu işe girebilecekler. Bunun dışında kentsel dönüşüm işlerinin yarım kalmaması adına bu işe girecek firmalarımızın belli oranda, yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 10’u oranında teminat göstermeleri istenecek veya tamamlama sigortaları yapmak kaydıyla bu işlere girebilecek, belediyelerimizle birlikte yürütebilecekler” ifadelerini kullandı. İmar Barışı’na da değinen Kurum, İmar Barışı’nda ödeme sürecinin 30 Haziran’da tamamlanacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşmasının ardından Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut birlikte alanda incelemelerde bulunarak bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153