banner171

Gaziosmanpaşa’da Deprem Tatbikatı Başarıyla Tamamlandı

Gaziosmanpaşa’da Deprem Tatbikatı Başarıyla Tamamlandı

Gaziosmanpaşa’da Deprem Tatbikatı Başarıyla Tamamlandı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, olası Marmara Depremi öncesi afetlere hazırlıklı olmak ve toplumsal afet bilincini geliştirmek amacıyla deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta, depremin ardından ağır hasar görmüş binada enkaz altındaki insanların yer tespiti, arama-kurtarma operasyonu, ilk yardım faaliyeti ve ambulanslarla sağlık kuruluşlarına sevki yapıldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (GOP-AR) tarafından Yenimahalle Hekimsuyu Caddesi'nde gerçekleştirilen tatbikatta; senaryo gereği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından enkaz altında kalan kişilere ulaşılmaya çalışıldı. Kurtarma ekipleri, enkaz altında olanların sesini duyabilmek için özel dinleme cihazlarıyla ortam seslerini dinlendi. Bu sırada çevredeki jeneratörler ve iş makinaları kapatılarak, vatandaşlara sessiz olunması uyarısında bulunuldu. Binanın giriş ve 2. katından ses geldiği doğrulandı ve kurtarma ekibine bilgi verildi. Ardından giriş kata ulaşan ekipler, yatağının üzerine gardırop devrildiği için sıkışan ve bilinci yerinde olmayan bir vatandaşı ve 2. katta mutfakta üzerine buzdolabı devrilen yarı baygın bir kişiyi sedye yardımıyla enkazdan çıkardı. Binadan çıkarılan yaralılar, sağlık ekiplerine teslim edildi. Tatbikatta yapılan işlemler hakkında hazırlanan rapor, İstanbul AFAD ekibine bildirildi. Gerçeği aratmayan tatbikata, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da katıldı.

"HEM EKİPLERİMİZİ BURADA YETİŞTİRİYORUZ HEM DE HALKIMIZA DEPREME HAZIRLIK NOKTASINDA ÇAĞRI YAPIYORUZ"

İstanbul'da beklenen muhtemel deprem hakkında konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Hem depremle ilgili tedbirler almak hem de tatbikatta kendimizi bu sürece alıştırmak anlamında bir uygulama yapıyoruz. Burada kurtarma ekiplerimiz var, itfaiye var, ambulanslarımız var, sivil insiyatifler var, Kızılay var. Senaryo şu; Avcılar'da bir deprem haberi alınıyor. Hemen burada bir evde enkazda kalan insanlar olduğu bilgisi geliyor. Biz de acil bir şekilde ekiplerimizle beraber buraya ulaşıp kurtarma operasyonu yapmayı planlıyoruz. Bu tatbikat inşallah gerçeğe dönüşmez. Ama biz her an Türkiye'nin herhangi bir yerinde meydana gelebilecek afet ya da muhtemel durumlarda kurtarma ekiplerimizle beraber anında oraya ulaşmak istiyoruz. Dolayısıyla hem ekiplerimizi burada yetiştiriyoruz hem farkındalık oluşturarak, halkımıza depreme hazırlık noktasında çağrı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner208

banner148

banner150

banner153