Güncel:
Karayollarında Sivi itiatsizlik eylemi
Barış ve Demokrasi Partililer (BDP) ‘sivil itaatsizlik eylemi’ adı altında Gaziosmanpaşa’da oturma eylemi düzenledi. BDP’lilerin cadde üzerinde çadır kurmasına izin verilmedi. Polis, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.
    BDP'liler, ana dilde eğitim, siyasi tutukluların serbest bırakılması, operasyonların durması ve seçim barajının kalkması için ‘sivil itaatsizlik’ eylemi başlattı. Seçimlere kadar sürecek protestoların ilki dün Diyarbakır'da oturma eylemiyle gerçekleştirilirken, bugün Karayolları Mahallesi’nde oturma eylemi yapıldı.

    Cadde üzerinde çadır kurmak isteyen BDP’lilere valilik izin vermeyince, çadırın kurulmasına polis müsaade etmedi. BDP İstanbul Milletvekili’nin Sabahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişi caddeyi kapatıp oturma eylemi yaptı. Sarı kırmızı yeşil renkte bez parçalarını sallayan eylemciler eylem boyunca şarkı söyledi. Eylem süresince çevik kuvvet polisi yoğun güvenlik önlemi aldı.
Caddeye çadır kurmak istediklerini ancak İstanbul Valiliği’nin izin vermediğini ifade eden BDP’li Milletvekili Tuncel, “Barış çadırını kurarak Kürdistan ve Türkiye halkının taleplerini bu çadırda konuşmak istedik. Demokrasi özlemini bu çadırda gidermek istedik.” diye konuştu.
    Kürt sorununun temel nedeninin ana dilde eğitim isteği olduğunu öne süren Tuncel, seçim barajının da kaldırılmasını istedi. Başbakan Erdoğan ve muhalefet liderlerine seslenen Tuncel, “Buyurun kurulmayan çadırımıza gelin. Madem Başbakansın, ana dilde eğitime ne diyorsunuz?. Evet mi? Hayır mı?. Yüzde 10’luk seçim barajı konusunda konuşun. Bugün seçim barajının düşürülmesini istiyoruz. Bugün operasyonlar durdurulsun istiyoruz. Bugün ana dilde eğitim hakkı istiyoruz.” dedi.

Zaman
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner150

banner153

banner148

Türk gemisine korsan baskını
Türk gemisine korsan baskını

Haberi Oku